İzmir'deki mimari örnekleri ile erken modernizm üslubunun incelenmesi
A study about early modern architecture with the examples of İzmir
  1. Tez No: 263263
  2. Yazar: SELEN ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ KUYULU ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Modern mimari 19.yy'ın seçmeci yaklaşımına karşı çıkan sade ve özgün bir akımdır. Her türlü süslemeci yaklaşımdan arınmıştır ve fonksiyonelliği hedefler. Tarihi yadsıyan ve işlevsellik üzerine kurulan modern mimari, batı ülkeleri için bile radikal bir akım olarak kabul edilir. Öte yandan genç Türkiye Cumhuriyeti'nin devrimci yapısıyla bire bir örtüşmesinden dolayı mimari dil olarak ?Modernizm? kullanılmıştır. Günümüzde sayısı gün geçtikçe azalan modern mimarinin erken örnekleri bir değer olarak kabul edilmektedir.Bu tezde Erken Modernist üslubun İzmir'deki örnekleri tanıtılmaya çalışılmıştır.İlk bölümde çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde önce Cumhuriyet'le birlikte batılılaşan Türkiye'nin mimari değişimi irdelenmiştir. Daha sonra İzmir'de modern mimarinin gelişimi incelenmiştir.Üçüncü bölümde ise 1930-1940 yılları arasında İzmir'de inşa edilmiş Erken Modernist üsluplu yapıların bir kataloğu çıkartılmıştır.Dördüncü bölümde önce katalog ışığında elde edilen veriler karşılaştırılmıştır. Daha sonrasında ise 1950-1960 yıllar arasında yapılmış Erken Modernist olmayan, ancak bu üslubun etkilerinin görüldüğü daha gelişmiş örnekler mimari elemanlarına göre incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Modern Architecture is a style which was born against 19th century?s over decorated, eclectic style. Modern Movement aims functionalism. Modernism was accepted as a radical approach even for European countries. As Modernism is based on functionalism, it denies all historical background. On the other hand `Modern Architecture? corresponded all the needs of revolutionary structure of new Established Turkish Republic. Consequently Modernism, was used as the architectural language of the republic.In this study development process of Early Modern Turkish Architecture in İzmir was tried to be searched. This study consists of five chapters.The first chapter deals with the aim and the method of the study.The second chapter first examines the architectural development of modernizing Turkish Republic and then examines architectural development process of Modern Architecture in İzmir.In the third chapter the Modernist buildings were photographed and their descriptions were written.In the fourth chapter first it is engaged in an evaluation of the data within the scope of the catalog report and then more advanced examples, which date 1950-1960?s and which can not be considered as Early Modernist Architecture, are examined by their architectural elements.Fifth and the last chapter evaluates the general process of Early Modernist Architecture in İzmir.