Kafkasya Bölgesinin Türkiye enerji (petrol ve doğalgaz) güvenliğinde yeri ve önemi
The position and the importance of the Caucasus region(oil and natural gas) on Turkish energy policy
- Tez No: 263285
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZERRİN AYŞE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Sovyetlerin parçalanmasından sonra ve 11 Eylül terörist saldırılarını takiben, enerji transferinde yaşanan güç çekişmesinde yeni aktörler ve yeni rekabetler ortaya çıkmıştır. Hem Türkiye hem de bölge de çıkarı olan diğer aktörler için önemli bir bölge olan Kafkasya Bölgesi, güç çekişmelerine sahne olan yeni bir bölge olarak dünya politikasında yerini almıştır. Türkiye tüm bunların ortasında bölgedeki enerji projelerinin transferinde komşu ve kilit bir ülke olarak önem taşımaktadır.Bu çalışmada, Türkiye'nin jeopolitik konumunun önemi vurgulanarak, Soğuk Savaş sonrası dönemde değişen güvenlik algılamalarıyla birlikte yeni oluşan güvenlik dengelerinde, Türkiye enerji güvenliğinin izlediği seyir incelenmiştir. Ayrıca Türkiye'nin üzerinden geçen petrol ve doğalgaz boru hatlarının ve Kafkasya bölgesindeki enerji güvenliğinde etkili olan belli başlı aktörlerin enerji politikalarının Türkiye enerji politikasının gelişimindeki etkisi incelenmiştir.Türkiye enerji politikasının aksayan yönleri ortaya konularak, Türkiye'nin etkin bir enerji politikası nasıl olmalı sorusuna cevap aranmıştır.
Özet (Çeviri)
After the collapse of the Soviet Union followed by the September 11 terrorist attacks, new actors and new areas of competitiveness emerged in the area of energy transportation based on power struggle. The Caucasus, which is an important region both for Turkey and the other actors having interests in the region, has become a new region in which this power struggle is staged on. Turkey plays a vital role as both a neighboring state and a key country for the regional energy transportation projects.In this study, emphasizing Turkey?s geopolitical importance, the development of Turkey?s energy security is examined within the context of new security structure based on the changed security perceptions in the post-Cold War era. Moreover, I have examined the effects of oil and gas pipeline routes passing across the Turkish territory on Turkey?s energy policy as well as the effects of the energy policies of the major actors who are highly influential on energy security in the Caucasus region.Evaluating the major problems of Turkey?s energy policy, the question to be answered is how to make Turkey?s energy policy an effective policy.