Siyasal iletişimde bir halkla ilişkiler e-ortamı olarak sosyal ağların kullanımı
Using of social networks as a public relations e-media in political communication
  1. Tez No: 263299
  2. Yazar: SEZİN BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN PİRA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Tez çalışmasının birinci bölümünde halkla ilişkiler kavramı üzerinde durularak kavramın içeriğinden ve tarihsel gelişimine yer verilecek ve halkla ilişkilerle ilintili diğer alanlar üzerinde durulacaktır. Ayrıca halkla ilişkiler kavramının amaçlarına ve ilkelerine değinilerek halkla ilişkilerde kullanılan araç ve yöntemler incelenecektir. Bu bölümde son olarak internet teknolojisinin halkla ilişkiler kavramı üzerindeki etkisine yer verilecek ve internet aracılığıyla yürütülen halkla ilişkiler çalışmalarına değinilecektir.Çalışmanın ikinci bölümünde siyaset ve iletişim kavramlarının irdelenmesinin ardından siyasal iletişim kavramı açıklanacak ve kavramın tarihi gelişimi aktarılacaktır. Son olarak ise siyasal iletişim sürecinde halkla ilişkiler faaliyetlerinin kullanımına yer verilecektir.Çalışmanın son bölümünde ise, öncelikle internet teknolojisi ve internet ortamındaki sosyal ağlara değinilecek, sosyal ağların halkla ilişkilerde kullanımı incelenecektir. Son olarak siyasal iletişim sürecinde bir halkla ilişkiler e-ortamı olarak sosyal ağ kullanımına yer verilecek ve konu ile ilgili örnekler aktarılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this working?s first chapter, I was enunciatine of the public relations concept, public relations historical evoluation and the other notions which connected to publix relaitons concept. In addition to, I was touch on public relation?s aims, principles, transports and gateways. Eventually in this part, I gave place to effects of internet technologies on the public relations activities and publi relations campaings which make away with internet technologies.In second part of this working; firstly I told about policy and communication ommuniation and then I talked over about political communication and it?s historical evaluation. Finally I adapted, public relations activities in politial communication process.Last part in this working, principally I spoke to internet technologies and social networks in internet technologies and I examined public relations usage of social networks. Eventually, I told about using of virtual social networks in public relations activities at political communication process and I gave an example about this subject.