Security of energy supply in the European Union:Challenges and solutions
Avrupa Birliği?nde enerji arz güvenliği: Tehditler ve çözümler
- Tez No: 263358
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR ÜNAL ERİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez, esas olarak Avrupa Birliği içindeki enerji arz güvenliği konusu üstüne yoğunlaşmıştır. Bu doğrultuda, enerji arz güvenliğini etkileyen belli başlı tehditlere ve onun sonuçlarına kapsamlı olarak değinilmiştir.Daha iyi anlaşılması için, bu çalışma AB içinde enerjinin tarihsel geçmişini, ortak bir politikanın eksikliğini ve birliğin bugünkü enerji durumunu kapsamaktadır. Bu ana hususlara ek olarak, arz güvenliğini etkileyen ana risk ve tehditlerin neden olduğu geniş ve zararlı etkiler ve AB üyeleri tarafından, tedarikçi ve transit ülkeleri ile geliştirilen ilişkiler de değerlendirilmiştir. Ayrıca, belirtmek gerekir ki, bu tez içindeki araştırmalar AB'nin resmi dokümanları, farklı yazarların değişik perspektifleri ve saygın internet sitelerinin bilgileri ile desteklenmiştir.Altı çizilen bu faktörler doğrultusunda, bu çalışmanın esas amacı bu konudaki diğer araştırmalara etkili bir şekilde katkıda bulunmaktır. Özellikle, konu ile ilgili temel endişelere değinerek, bu hususta artan problemler hakkında kamu bilincini arttırmayı, uygun çözümler bulmayı hedeflemektedir
Özet (Çeviri)
This thesis is primarily concentrated on the security of energy supply in the European Union. In this regard, it is comprehensively stressed the main challenges which threaten the energy security and its possible outcomes.To ensure a better understanding, this study encompasses the historical background of energy, the lack of a common policy and the overall energy situation of the Union. In addition to these crucial issues, the tremendous effects of the main threats and the relationship developed by the European Union members with the supplier and transit countries are mentioned as well. Furthermore, it is important to note that all this study has been supported by the official documents of the European Union, the different perspectives of the various authors and the respectful websites? information.In the light of these highlighted factors, the main purpose of this thesis is to ensure a significant contribution to other related studies.Especially, stressing to the basic and essential concerns, it also aims to increase the public awareness and to find relevant solutions regarding this issue.