Avrupa Birliği ve Türkiye'de yenilenebilir enerji politikası: Enerji güvenliği çerçevesinde bir inceleme
Renewable energy policy in the European Union and Üurkey: An analysis within the framework of energy security
  1. Tez No: 966038
  2. Yazar: SELDA DEMİRDEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL ALPAY ÖZNAZİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Küresel enerji talebindeki sürekli artış ve giderek karmaşıklaşan jeopolitik ortam, enerji güvenliğini devletler için kritik bir stratejik öncelik hâline getirmiştir. Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye'nin politika setleri incelendiğinde, dışa bağımlılığı azaltma, iklim değişikliğiyle mücadele ve makroekonomik istikrarı koruma hedeflerinin ortak paydada buluştuğu görülmektedir. Bu bağlamda yenilenebilir kaynaklar hem arz portföyünü çeşitlendirme hem de çevresel sürdürülebilirliği destekleme işlevi sayesinde söz konusu stratejilerin merkezinde yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı, AB ile Türkiye'nin enerji güvenliği yaklaşımlarını yenilenebilir enerji politikaları çerçevesinde karşılaştırmalı olarak çözümlemek ve geleceğe yönelik politika önerileri geliştirmektir. Çalışma, enerji güvenliğinin ekonomik kalkınma, ulusal savunma ve ekolojik denge bakımından taşıdığı önemi vurgulayarak, düşük karbonlu bir enerji sistemine geçişin söz konusu hedeflere nasıl katkı verebileceğini tartışmaktadır. Araştırma, nitel yöntemlerden doküman analizi tekniğine dayanmaktadır; resmi raporlar, strateji metinleri, mevzuat belgeleri ve akademik yayınlar sistematik biçimde taranmış ve değerlendirilmiştir. Bulgular, her iki aktörün de yenilenebilir yatırımları hızlandırdığını; ancak düzenleyici belirsizlikler, finansman kısıtları, şebeke altyapısındaki yetersizlikler ve teknoloji adaptasyonu gibi yapısal engellerle karşılaştığını göstermektedir. AB, enerji arzını çeşitlendirme ve Rusya'ya bağımlılığı azaltma amacıyla bütüncül politikalar yürütürken, Türkiye yerli kaynak kullanımını artırma ve bölgesel enerji merkezi olma vizyonuna uygun teşvik mekanizmaları geliştirmektedir. Sonuç olarak hem AB'nin hem de Türkiye'nin enerji güvenliğini pekiştirmek için yenilenebilir üretim kapasitesini büyütmesi, enerji verimliliği projelerine öncelik vermesi, depolama teknolojilerine yatırım yapması ve iletim-dağıtım altyapısını modernize etmesi gerekmektedir. Bu hedeflere ulaşmada uluslararası iş birliğinin derinleştirilmesi, piyasa koşullarının öngörülebilir kılınması ve toplumsal farkındalığın artırılması da kilit rol oynayacaktır.
Özet (Çeviri)
The continuous increase in global energy demand and the increasingly complex geopolitical environment have made energy security a critical strategic priority for states. An analysis of the policy sets of the European Union (EU) and Turkey reveals that the objectives of reducing external dependence, combating climate change, and maintaining macroeconomic stability are compatible with each other. In this context, renewable resources assume a pivotal role in these strategies, given their potential to both diversify the supply portfolio and promote environmental sustainability. The objective of this study is to comparatively analyze the energy security approaches of the EU and Turkey within the framework of renewable energy policies and to develop policy recommendations for the future. The study emphasizes the significance of energy security in the context of economic development, national defense, and ecological balance. The text undertakes an examination of the potential contributions of the transition to a low-carbon energy system to the realization of these objectives. The research is grounded in a qualitative document analysis technique, wherein official reports, strategy papers, legislative documents, and academic publications were systematically reviewed and evaluated. The findings indicate that both actors have augmented their investments in renewable energy sources. However, these organizations encounter various structural barriers, including regulatory uncertainties, financing constraints, and inadequacies in grid infrastructure. Furthermore, challenges have been identified in the adaptation to technological advancements. In response to these developments, the European Union (EU) is implementing a multifaceted strategy aimed at diversifying its energy supply and reducing its reliance on Russian sources. Concurrently, Turkey is implementing incentive mechanisms consistent with its strategic vision to increase the use of domestic energy resources and establish itself as a significant regional energy hub. Accordingly, both the European Union (EU) and Turkey must augment their renewable energy generation capacities, prioritize energy efficiency projects, allocate resources to storage technologies, and modernize transmission and distribution infrastructure. These measures are imperative to consolidate energy security. Achieving these objectives necessitates a multifaceted approach that entails the deepening of international cooperation, the enhancement of predictability in market conditions, and the promotion of public awareness