1960 çağdaş türk resim sanatında ölü doğa soyutlaması ve renk anlayışı
1960 dead natural abstraction and color understanding in contemporary Turkish painting
- Tez No: 624399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BAŞBUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Geleneksel çizgide ilerleyen Türk resim sanatı, 19. yüzyıldan itibaren belirginleşmeye başlayan Batı hareketi sonucunda modern Batı sanatının etkisine girmiştir. Cumhuriyet'in ilanından sonra siyasetten eğitime her alanda planlanan halkçı politika ile yeni bir dönem başlatılmıştır. Toplumu ileriye taşıyacak yeniliğin, sosyal ve kültürel alanda yapılması hedeflenmiştir. Kültür ve sanat politikalarını destekleyen devlet, eğitim kurumlarının açılmasıyla yetenekli sanatçılar yetiştirilmesini ve bunların eğitim için yurt dışına göndermesini sağlamıştır. Cumhuriyet döneminde devlet, kültür ve sanat politikasındaki düzenlemeleriyle toplum ile halkı bütünleştirme ve halka yakınlaştırma düşüncesiyle sanat ortamının gelişimini etkilemiştir. Sanatta öğrenimini bitiren genç sanatçılar bir araya gelerek belirli bir sanat anlayışı etrafında gruplaşmış ve Türk resim sanatına yön vermişlerdir. 1923-1960 yılları arasında Türk resim sanatı, Batı hareketlenmelerinin getirmiş olduğu izlenimlerle Kübizm ve soyut sanatı benimsemiştir. Genç ressamların yapıtlarında keskin ve geometrik çizgiler yerini almaya başlamıştır. Resim sanatının temelini oluşturan ve vazgeçilmez konuları arasında yer alan ölü-doğa“gündelik nesneleri, meyveleri, çiçekleri, ölü hayvanları”kompozisyonları ile modern sanat anlayışının etkisinde kalmıştır. Ölü-doğa yapıtlarında gerçekçi ve realist izlenimler yerini özgün fırça hareketleri ve keskin kontur çizgilerine bırakmış, Türk resim sanatında modernleşme sürecine gidilmiş, modern sanat anlayışıyla özgün sanat eserleri üretilmeye başlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Turkish art of painting, which progresses along the traditional line, has been influenced by modern Western art as a result of the Western movement which started to become evident since the 19th century. After the declaration of the republic, a new era has been started with the policy of politics, which is planned in every area. It is aimed to make social, cultural and intellectual innovation to carry society forward. The state, which supports culture and art policies, has provided the training of talented artists by opening educational institutions and sending them abroad for education. In the Republican era, the state influenced the development of the art scene, with the regulation of culture and art politics, with the idea of integrating society and people and bringing them closer to the people. Young artists who have finished their studies in art have come together and grouped around a certain concept of art and they have directed the art of Turkish painting. Between 1923 and 1960, Turkish painting art adopted Cubism and abstract art with the impression that Western activism brought. Sharp and geometric lines began to take place in the works of young painters. The dead-nature“essence of everyday objects, fruites, flowers, dead animals”, which are the indispensable subjects of the art of painting, are influenced by the understanding of modern art. Realistic and realistic impressions in dead-nature works have left their place to original brush strokes and sharp contour lines, the process of modernization in Turkish art has been going on and original works of art have started to be produced with the understanding of modern art.