Kat karşılığı inşaat sözleşmesi
Building construction contract in return for share plot
- Tez No: 263414
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER SELİÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Günümüzde kat karşılığı inşaat yapım sözleşmesinden doğan uyuşmazlıklar ve davalar büyük bir yer kaplamaktadır. Bu sözleşme ile ilgili özel bir yasal düzenleme bulunmamaktadır. O nedenle çıkan ihtilafların çözümünde hangi hükümlerin kıyas yoluyla veya doğrudan uygulanması gerektiği tespit edilmelidir.Bu amaçla öncelikle sözleşmenin hukuki niteliği üzerinde durulmuştur. Kat karşılığı inşaat sözleşmesinin kanunda düzenlenmemiş olması nedeniyle isimsiz, taşınmaz satım vaadi ile eser sözleşmesinin birbirinin karşılığı olacak bir araya gelmesi nedeniyle çift tipli ve karma bir sözleşmedir.Daha sonraki bölümde müteahhidin borçları ve bunlardan özellikle inşaatı sözleşmeye uygun yapma ve teslim etme borcu kapsamlı biçimde incelenmiştir. Arsa sahibinin de müteahhide kalacak bağımsız bölümleri devretme borcu bulunmaktadır.Son bölümde tarafların borçlarını yerine getirmemesinin sonuçları ve sözleşmenin sona ermesi durumu incelenmiştir. Müteahhidin temerrüdü nedeniyle sözleşmeden dönme ve sözleşmenin feshinin hukuki sonuçları üzerinde kapsamlı biçimde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, the disputes and cases arising from building construction contract in return for share plot cover a huge plece. This contract does not have a special legal regulation. Therefore in the solution of the conflict, which should be applied directly or through the comparison of the provisions should be found.To this end, first focused on the legal nature of the contract. Construction contract in return for share plot is not regulated in the law because of an unnamed contract. This contract, the promise of work in real estate sales contract and with construction contract would be the equivalent of each other due to a combination double and mixed type is a contract.In the later part of the debt and contractors, especially those suitable for the construction contract to make and deliver comprehensive debt examined. Land owner have to trasferre the share plots constdactor as well.In the last chapter of the work, consequences of not fulfill the obligations of the parties and the termination of the contract status were examined. Due to contractor default, on the legal consequences of back and termination of contract was considered comprehensive.