Kat karşılığı inşaat sözleşmeleri ve sözleşme taraflarının vergi yükümlülükleri
Flat remuneration construction contract and tax liabilities of the parties to the contract
  1. Tez No: 279408
  2. Yazar: HÜSEYİN AKDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ RİFAT ORTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Vergi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kat karşılığı inşaat sözleşmeleri, inşaat sözleşmelerinin özel bir türüdür. Özel bir tür olan kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde müteahhit, belirlenen bağımsız bölümleri yapmayı taahhüt ederken arsa sahibi de, belli arsa paylarını devretmeyi taahhüt eder. Müteahhit yönünden inşaat yapma yükümlülüğünü, arsa sahibi yönünden tapuda pay geçirme yükümlülüğünü içerdiği için, hem inşaat yapma, hem satış vaadi sözleşmelerini bünyesinde birleştiren özel bir tiptir.Türkiye'deki inşaat sektöründe çok yaygın olmasına rağmen kat karşılığı inşaat yapım işlerinin vergilendirilmesi, Türk Vergi Sisteminde pek çok açıdan problem yaratan konulardan birisidir. Bu işlerde vergilemenin nasıl yapılacağı ile ilgili özel bir yasal düzenleme yoktur. Gelir İdaresinin bu işlerin vergilendirilmesinde uygulanacak esasları tüm yönleri ile ortaya koyduğu kapsamlı bir görüşü de bulunmamaktadır. Bu nedenle bu işlerin vergilendirilmesinde, Vergi idaresi ile mükellefler arasında uyuşmazlık çıkmaktadır. Mükellefler genellikle konuyu Yargı Mercilerine taşımaktadır. Maalesef Danıştay'ın bu hususta pek çok kararı bulunmasına rağmen tam bir içtihat oluşturduğu söylenemez. Sonuç olarak kat karşılığı inşaat yapımı işlerinin vergilendirilmesinde bir çok problemli husus mevcuttur. Bu çalışmanın amacı da bu problemleri göstererek çözümlerine katkı sağlamaktır.Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kat karşılığı inşaat sözleşmelerinin hukuki durumu irdelenmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde bu işlerin vergilendirilmesi hususu irdelenmiştir. Uygulamada karşılaşılan sorunlar ve bu sorunların çözümü için görüş ve önerilerimiz son bölümde yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Flat remuneration construction Contract is a special kind of Building Contracts. Concerning with this type of contracts, a contractor promises to build separate parts and a land owner promises to turn over land share. Since the contract includes obligations of each party, the contractor obliged to construct the building, the land owner obliged to title deed in return to share, in another way it includes constructions and in return sale promise and these conditions make the contract special.Although it is a very common in Türkish Building?s sector Taxation of flat remuneration construction is one of subjects that create many problems in Turkish Tax System. There is not any particular legal regulation for these works related with how taxation will be made. Finance Administration does not also have an extensive opinion in terms of declaration, which introduces principles for taxation of these works in an across the board way. Therefore, the taxation of these things, is any conflict between taxpayers and tax administration. Taxpayers are generally subject to judicial authorities. Unfortunately, the Council of State decision on this matter even though there were a lot of case law can not be said a complete. Consequently, there are many problematic matters at taxation of flat remuneration construction works. The purpose of this study is to contribute to solutions to these irritations showing.Our study comprises of three parts. In first part, legal status of flat remuneration construction contracts is explicated. In the second part of our study, taxation matter of these works is explicated. Problems which faced in practice and our personal opinions and suggestions about solution of these problems are specified in last part.