Okul öncesi öğretmenlerin fen öğretimine yönelik tutumları ile fen etkinliklerinde kullandıkları yöntemler arasındaki ilişkinin incelenmesi (Kütahya ili örneği)
Analysis of the relatronship between the attitudes of pre-school education teachers towards science education and methods used in science education activites (sample of Kütahya province)
- Tez No: 263418
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUSÜN YILDIZBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Son yıllarda önemi artan okul öncesi eğitim, çocukların yaşamlarının ilk döneminde hayatı tanımaları konusunda temel belirleyicilerden biri olmuştur. Bu süreçte de öğrencilere kazandırılacak fen eğitiminin büyük önemi bulunmaktadır ve okul öncesinde bilimsel düşüncenin geliştirilmesi çok yönlü düşünülerek hazırlanmış bir fen eğitimi programı ile mümkündür. Fen eğitiminin çocuğun ihtiyacına yönelik olarak planlanabilmesi için de okul öncesinde fen eğitiminin öneminin iyi kavranması gerekmektedir. Okul öncesinde fen eğitimi kazandırılması konusunda ise öğretmenlere büyük görevler düşmektedir. Genel olarak öğrencilerin fen eğitimine karşı tutumları öğretmenlerinki ile paralellik taşımaktadır ve öğretmenler bilimsel çalışmalara karşı olumlu bir tutuma sahipse çocuklar da bu olumlu tutumu kendilerine model almaktadır.Bu araştırmada okul öncesi öğretmenlerin fen öğretimine yönelik tutumları ile fen etkinliklerinde uyguladıkları yöntemler arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2008-2009 öğretim yılında, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Kütahya ili ve Şaphane, Simav, Gediz ilçelerinde çalışan toplam 85 okul öncesi öğretmeni oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Pre-school education, as one of the basic determinants in the learning phase of students as to life in their first years, has gained importance especially in recent years. Science education is also significant for the students in this period and the development of scientific thinking in pre-school age is only possible through a science education program prepared in a sophisticated way. In order to plan the science education based on the requirements of the child, the significance of science education in pre-school education should be well-apprehended. Teachers play important roles in the acquirement of science education in pre-school period. Usually, the attitudes of the students towards science education are in parallel with teachers? attitudes 'and if teachers? attitudes towards scientific work are positive, the children take these attitudes as role models for themselves. This study, intends to reveal the attitudes of teachers towards pre-school science education and the methods they use, it has been attempted to determine the views of the teachers on science education through a survey study conducted.This research intends to analyze the attitudes of preschool teachers for science education and the methods they apply in science activities. The workgroup of the research is composed of 85 preschool teachers from Şaphane, Simav, Gediz districts of Kütahya, under the Ministry of National Education, during 2008-2009 academic year.