Anonim ortaklıklarda imtiyazlı payların korunması
Protection of preferred shares in incorporated companies
- Tez No: 263417
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. EMİN CEM KAHYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Anonim ortaklıktaki payların eşitliği ilkesinin istisnası olan imtiyaz konusu TTK m. 300, 391, 401, 447, 455/2 maddeleri hükümlerinde yer almaktadır. Ancak bu hükümler uygulamada imtiyaz konusundaki birçok soruna maalesef cevap verememektedir.TTK m. 401 ile tanınan imtiyaz hakları m. 389 ve 391'deki hükümler ile çoğunluk pay sahiplerine karşı koruma altına alınmıştır. TTK m. 389'a göre esas sözleşme değişikliğine dair olan genel kurul kararı eğer imtiyazlı pay sahiplerinin haklarını ihlal ediyor ise imtiyazlı pay sahiplerinin toplanıp bu genel kurul kararını onaylaması gerekmektedir. TTK m. 391'e göre ise esas sermaye artırımında eğer anonim ortaklıkta imtiyazlı pay sahipleri varsa genel kurul kararının yanı sıra imtiyazlı pay sahiplerinin toplanıp karar alması gerekmektedir. Bu iki maddede düzenlenen durumlarda imtiyazlı pay sahipleri genel kurulunun kararı olmadan ilgili kararlar infaz edilemez. Yani imtiyazlı pay sahipleri genel kurulu kararı, genel kurul kararının infaz şartıdır.Çalışmamızın birinci bölümünde imtiyaz, imtiyazın hukuki niteliği, benzer kavramlarla ilişkisi ve belli başlı imtiyaz türleri anlatılmış, ikinci bölümde imtiyazlı pay sahipleri genel kurul toplantılarının hangi şartlar altında nasıl toplanıp karar alacağı üzerinde durulmuştur.Üçüncü bölümde imtiyazlı pay sahiplerince alınan imtiyazlı pay sahipleri genel kurul kararlarının hukuki niteliği açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, bu kararların yokluk, butlan ve iptal edilebilmesi halleri incelenmiştir. İmtiyazlı Pay Sahipleri Genel Kurul Kararlarının yokluğu, butlanı ve iptal edilebilirliği, TTK'da düzenlenmemesinden ötürü doktrinde çeşitli fikir ayrılıklarına yol açmış bir konudur. Son bölümde, çoğunluk pay sahipleri ile imtiyazlı pay sahipleri arasındaki çıkar çatışmalarına yer verilmiştir. .Çalışmamızın genelinde belirttiğimiz ve incelediğimiz üzere halen TBMM'de görüşülmekte olan TTK tasarısı ise mevcut TTK'daki birçok eksikliği açığa kavuşturmuş olmasına rağmen gene de tam olarak tüm sorunlara cevap vermemesinden ötürü eleştiriye açık bir tasarıdır.Anahtar Kelimeler : İmtiyazlı Pay, İmtiyazlı Pay Sahipleri Genel Kurulu, Genel Kurul Kararı
Özet (Çeviri)
`Preferred shares? subject which is an exception to the equality of shares principles for incorporated companies is covered under Turkish Commercial Code articles: 300, 391, 401, 447, and 455/2. Unfortunately in practice these articles are not sufficient for many issues regarding preferred shares.Preferred shares right, which is given under Turkish Commercial Code article 401, is protected by articles 389 and 391 against the shareholders that have the majority. According to Turkish Commercial Code article 389 if the general shareholders' meeting?s decision arbitrament regarding a change of articles of incorporation violates the rights of preferred shareholders, the preferred shareholders have to agree within and approve the change. According to Turkish Commercial Code article 391 if there are preferred shareholders in the incorporated company, for capital stock increase the preferred shareholders should take a decision as well as the general shareholders' meeting decision. For the cases that are covered under these articles particular decisions taken by the general shareholders? meeting can not be executed without the approval of preferred shareholders. In other words preferred share holders? meeting decision is an execution clause for general shareholders? meeting decision.In the first of chapter of our study preferred shares, legal status of preferred shares, its relation with related concepts and major preferred share types are explained, second chapter explains how the preferred shareholders? meeting will be held and the decisions will be taken.In the third chapter legal status of preferred shareholders? meeting decisions will be explained. Fourth chapter examines nullity, negation and revocation of these particular decisions. Due to the fact that nullity, negation and revocation of preferred share holders? meeting decisions are not regulated by the Turkish Commercial Code, it is a controversial subject in the doctrine. In the last chapter one can find the conflict of interests between shareholders that have the majority and the preferred shareholders.As examined throughout our study, even though the draft Turkish Commercial Code which is discussed in the parliament is covering up many missing parts in the current code, it still doesn?t totally clarify all the controversial issue. Therefore the draft is open to criticism.Key Words : Preferred Shares, Preferred Shareholders? Meeting, Shareholder?s Meeting Decision