Meslek lisesi öğrencilerinin ingilizce dersine ilişkin olarak algıladıkları araçsallığın ve gelecek zaman perspektiflerinin ingilizce ders başarısı ve tutumları üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigating the effects of future time perspective and percieved instrumentality of vocational high school students on their graded performance and attitudes towards english
- Tez No: 263428
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALTAY EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı meslek lisesi öğrencilerinin İngilizce dersine ilişkin olarak algıladıkları araçsallığın ve gelecek zaman perspektiflerinin İngilizce ders başarısı ve tutumları üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmanın örneklemini meslek liselerinde öğrenim gören 1061 öğrenci oluşturmuştur. Öğrencilerin gelecek zaman perspektiflerine ilişkin veriler Husman ve Shell (2008)'in gelecek zaman perspektifi ölçeğini temel alan ve Eren (2007) tarafından geliştirilen Gelecek Zaman Perspektif Ölçeği aracılığıyla ve öğrencilerin İngilizce dersine yönelik olarak algıladıkları araçsallığa ilişkin veriler Miller ve arkadaşları (2000) tarafından geliştirilen Algılanan Araçsallık Ölçeği aracılığıyla elde edilmiştir. Öğrencilerin İngilizce dersine yönelik tutumlarına ilişkin veriler ise Altunay (2004) tarafından geliştirilen İngilizce'ye Yönelik Tutum Ölçeği aracılığıyla elde edilmiştir. Ayrıca öğrencilerin İngilizce ders notlarına öğretim yılı sonunda okulların ilgili müdür yardımcılarından alınan listeler aracılığıyla ulaşılmıştır.Öğrencilerin gelecek zaman perspektifleri ve İngilizce dersine yönelik olarak algıladıkları araçsallığın İngilizce'ye yönelik tutumları ve İngilizce ders başarısı üzerinde anlamlı etkilerinin olduğu saptanmıştır. Buna göre, öğrencilerin gelecek zaman perspektifleri İngilizce ders başarılarını anlamlı düzeyde etkilemekte, ancak İngilizce dersine yönelik tutumlarını aynı biçimde etkilememektedir. Öğrencilerin İngilizce dersine yönelik olarak algıladıkları araçsallık ise hem İngilizce dersine yönelik tutumlarını hem de İngilizce ders başarılarını anlamlı ve olumlu yönde etkilemektedir. Ayrıca, sınıf düzeyi değişkeni, İngilizce dersine yönelik tutum ve İngilizce ders başarısı arasındaki ilişkiler de anlamlıdır. Araştırmada eğitimsel çıkarsamalar ve gelecekte yapılacak araştırmalar da tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of future time perspective and percieved instrumentality of vocational high school students on their graded performance and attitudes towards a specific course: English. One thousand sixty-one students from different vocational high schools in Bolu participated in the study. The data about students? future time perspective was obtained through the Future Time Perspective Scale, adapted by Eren (2007) on the basis of Husman and Shell?s (2008) Future Time Perspective Scale and the data about students? percieved instrumentality was obtained through the Percieved Instrumentality Scale, developed by Miller and his colleagues (2000). The students? attitudes regarding English class was assessed through the Attitude Scale Towards English, originally developed by Altunay (2004). The students? graded performance regarding English class was required from the deputies of their schools at the end of the academic semester.Crucial findings were obtained regarding the effects of future time perspective and percieved instrumentality of the students on their graded performance and attitudes towards English class. Accordingly, the results of the study demonstrated that the students? future time perspective has significantly affected their graded performance but not affected their attitudes towards English in the same manner. The students? percieved instrumentality considerably affected both their graded performance and their attitudes. Furthermore, the relationships among class level and graded performance, and attitude towards English were also significant. Implications for education and directions for future studies were also discussed at the end of the study.