Türkiye'de özelleştirme uygulamaları ve Derince limanının özelleştirilmesi
Application of privization in Turkey and provization of Derince harbour
  1. Tez No: 263427
  2. Yazar: HAMDULLAH KÜLTİGİN KARACAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİM AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
İnsanoğlu tarihin ilk devirlerinden bu yana iktisadi ilişkilere girmiş ve karşılıklı fayda anlayışı içerisinde barışçı yollarla, ya da savaşçı anlayış içerisinde mücadele ederek kendi isteklerini kabul ettirmeye çalışmıştır. Bu isteklerinin gerçekleşmesi için birçok devletler kurmuş ve yıkmış, çeşitli iktisadi sistemler geliştirmiştir. Günümüzde, dünya üzerinde çoğunluk devletlerin kabul ettiği ve uyguladığı düzen serbest piyasa ekonomisine dayalı ekonomik düzen olarak karşımıza çıkmıştır.Kapitalizm'in babası olarak kabul edilen A.Smith, sanayi devrimini gerçekleştirmiş olan İngiltere'nin dünya hakimiyetinin sağlanabilmesinin stratejisini belirlemiştir. A.Smith'e göre; devlet tabiatı gereği şahıslardan daha karlı ve verimli işler yapamaz. Bu nedenle, devletin ülke savunması, adaletin dağıtılması, halkın eğitimi, sağlığın korunması ve büyük bayındırlık işleri ile toplum için yararlı, fakat yeterli çıkar sağlamadığı için bireyler tarafından yapılmayan işlerin yürütülmesi ile sınırlandırılması, kar amaçlı girişimlerin, kişilere ve onların kurdukları ortaklıklara bırakılmasının, ekonomik kaynakların daha rasyonel kullanılmasını sağlayacağını savunmuştur. İçeride böyle bir yapılanmayı savunan A.Smith'in, dış ilişkilerde savunduğu husus ticaretin serbestleştirilmesi ve sınırların kaldırılmasıdır. Bu gün karşımıza küreselleşme olarak çıkan akımında A.Smith'in fikirlerinden çıktığını söylememiz hiç de yanlış olmaz.Buradan önemli bir sonuç çıkmaktadır oda iktisat biliminin iktisadi konular değil, bütün bir sistemi düzenleyici ve her bilim dalı ile doğrudan alakadar olduğu gerçeğidir. Bundan dolayı ?Türkiye'de Özelleştirme Uygulamaları ve Derince Limanının Özelleştirilmesi? başlıklı çalışmamız, özelleştirme olgusunu teorik temellerde incelerken, sadece mali bir konu olarak değil, stratejiden, uygulamaya kadar olan geniş bir perspektiften ele almış, küreselleşme ile ilgisi küreselleşmenin neyi ifade ettiği ve nerden çıktığı bulgularımız ışığında yorumlanmış daha sonra, limanların özelleştirilmesi ve Derince Limanının önemi üzerinde durulup, en son bölümde de özelleştirmenin Dünya ve Türkiye bazında nasıl bir sonuç yaratacağı kapsamlı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout the history mankind participated in economic relationships and tried to make its demands be accepted, in the view of mutual advantage by peaceful ways or hostile ways. Mankind consructed and demolished many states, developed different economic systems to make its desires came true. In recent times, we face the order that many countries accept and use is the economic order based on free market economy.A.Smith, known as the father of capitalism, designated his ideas for U.K., which is the firstly industrialized nation, to rule the world order. According to A.Smith state is not capable of doing more profitable and fruitful enterprisses than individuals. Because of this reason, government should only provide state defence, distribute justice, finance education, healthcare, great public works and establishments for enterprises that are useful for public but not profitable for individuals. The stat emay also provide assignment for individuals and their partners over the enterprises esterprises established for profiting.A.Smith, who advocated this structure inside the country, at the foreign affairs financial feedom and removing the barriers. Now, the term, as we call globalization, finds its roots in the A.Smith?s ideas.An important conclusion can be inferred at this point, that is to say that economics doesn?t just include the financial matters, but economics is a science that regulates a whole system and it has a direct relationship with every science branch. For this reason our study titled ?Provization Application in Turkey and Provization of Derince Harbour? while examining provization on the theoretical basis, it takes up the matter not as a financial problem but at the perspective of the range from straregy to application. And in our study, by the light off our findings, globalization, and where it stems from are explained; so then in our study it is stated that provization of harbours and importance of Derince Harbour, at the final chapter of our study the result of globalization in the Turkey and in the World is widely examined.