Hazine taşınmazlarının tasarrufuna ilişkin bir araştırma: Adıyaman örneği
A survey ond the disquisition of treasury real estate: Adıyaman case
- Tez No: 263456
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAADET AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Devletin var olabilmesi için gereken niteliklerden bir tanesi ülkesidir. Herhangi bir devletten söz edebilmek için ülke denilen bir toprağa sahip olması gerekliliği kabul edilen bir olgudur. Ülke toprağı dünyanın çeşitli yerlerinde birbirinden farklı mülkiyet ilişkilerine ve hukuki düzenlemelere bağlıdır. Toprak mülkiyeti çerçevesinde mülkiyetin kazanılması ve bu mülkiyete dayalı yapılan tasarrufların sonuçları üzerinde durulması gereklidir. Çünkü taşınmazlar ve mülkiyetlerine ilişkin uygulamalar konusunda bazı sorunlar yaşanmaktadır.Adıyaman özelinde Hazine taşınmazlarının tasarrufuna ilişkin yapılan bu tez çalışmasında, öncelikle Hazine taşınmazlarının genel durumuna yönelik bir veri derlemesi yer almaktadır. Bunda amaç; ?Hazine taşınmazı? kavramının anlaşılması güç ve sorunlu bir alan olmasından dolayı, çalışmanın evrenini tanımlamayı kolaylaştırmaktır. Çünkü Hazine taşınmazları farklı niteliklere ve farklı hukuki düzenlemelere konu olmaktadır. Bu nedenle de çoğu zaman kavramsal düzeyde de olsa bazı anlaşmazlıklara yol açmaktadırlar.Adıyaman'da taşınmazların Hazine mülkiyetine geçişi ve bunların tasarruf biçimleri incelenirken hazırlanan tablolar yardımıyla genel durum özetlenmektedir. Böylece il genelinde Hazine taşınmazlarının mevcut durumu ve hangi yasalara dayanarak hangi kurum ve kuruluşlar tarafından hangi amaçlarla kullanıldıkları izlenebilmektedir.Adıyaman, çalışmanın örneklemi olarak kullanılmakta bununla birlikte evren (Türkiye) genelinde de değerlendirmeler yapılmaktadır. Bu değerlendirmelerin netlik kazanması açısından Adıyaman genel hatlarıyla toprak, mülkiyet gibi konular çerçevesinde Türkiye gerçeği ile karşılaştırılmaktadır.Adıyaman'daki Hazine taşınmazlarının güncel durumları açıklanarak Türkiye genelindeki Hazine taşınmazları hakkında durum tespiti yapılmaktadır. Yapılan durum tespiti ile birlikte ortaya çıkan bulgular neticesinde gerekli çözüm önerileri ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the requirements for a state is land. In order to talk about a state, the necessity of the possession of a territory which is called country is an accepted phenomenon. The territory of the state is decided by various property and judicial regulations in different places of the world. It is important to study the results of the gaining of land ownership in the framework of existence of land ownership problem and the use this ownership. Therefore the real estate and its relations present the main question.This study which is related to the possessions of the real estates of the Treasury in province of Adiyaman, first, presents a data collection of the general conditions of the real estates of the Treasury. The purpose of this is to define the universe of this study since it is very difficult to understand the concept of ?Treasury Real Estate? due to their different characteristics and regulations. It frequently causes conceptual confusions.While how real estates are transferred to the Treasury department and their use are examined, the general conditions of Treasury real estates are summarized by tables. In this way, the general state of treasury real estates, and who and how they are being used are evaluated.While Adiyaman is the sample of the study, there are general evaluations about the universe ( Turkey) as well. In order to make the subject comprehensible basic information such as land and property ownership about Adiyaman is given.By studying the general situation of Treasury real estates in Adiyaman ,the general circumstances of treasury real estates in Turkey are shown as well. After presenting the facts the necessary suggestions in order to deal with the problems are presented.