Bayilik sisteminde motivasyonun bayi performansı üzerindeki etkisi ? ?ısıtma soğutma sektörü bayileri? üzerinde bir araştırma
Effects of motivaton on performance in dealer system; a research on dealers of hvac sector
- Tez No: 263479
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ŞULE EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tezde, ısıtma-soğutma sektöründe faaliyet göstermekte olan üretici işletmelerin yapılarının ve uyguladığı motive edici araçların üzerinde durulmuş, bayi performansına etkisi araştırılmıştır. Dağıtım kanalı üyesi işletmelerin yönetimlerinin ve çalışanlarının üretici işletmelerden beklentileri ölçülmeye çalışılmıştır.Bu tez üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde dağıtım kanalları ve bayilik sistemi ele alınmış, ikinci bölümde motivasyon kavramı ve kuramları üzerinde durulmuş, üçüncü bölümde ise araştırma metodolojisine ilişkin bilgiler yer almaktadır. Bu bölümde veri toplama yöntemi, kullanılan ölçekler, istatistiksel analiz ve bulgulara yer verilmiştir.Saha araştırmasında, ülke genelinde bu sektörde faaliyet göstermekte olan işletmelere anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS Windows programı ile analiz edilmiştir. Cevaplayıcılara ait demografik özelliklerinin, işletme performansı ile farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla varyans analizi uygulanmıştır. Bu farklılıkların hangi değişkenlerden kaynaklandığını belirlemek amacıyla da Tukey testi yapılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Cevaplayıcılara yöneltilen sorulara ait faktör analizi sonucunda tespit edilen değişkenler, Korelasyon, Regresyon ve One - Way Anova analizleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, structure of the manufacturer foundations in HVAC ?Heating, Ventilating and Air Conditioning? industry and their motivational tools are emphasized, and their effects on dealer performance were investigated. Expectations of the management staff and the employees of the member companies in distribution process from the manufacturing firms were measured.The thesis consists of three main sections. İn the introduction section distribution channels and dealer systems were discussed, in the second section the concept and theories of motivation were mentioned. In the third section data related with the methotology of the research were given. The data collection method, the questionnaries used in this study and statistical analyses and results were discussed also in this section.In the field research, a cross-country inquiry was implemented on the enterprises those are active in this sector. The resulting data was analyzed with a software application known as SPSS. Variance analyze was applied in order to determine the differences between the demographic characteristics of the subjects and the business performance. To determine the variables which cause these differences, Tukey Test were conducted and results were evaluated. The variables which were determined from factor analyzes on the inquiry results are interpreted with the Correlation, Regression and One-Way Anova Analyzes.