Beden eğitimi öğretmenlerinin işe yabacılaşma düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examination of physical education teachers work alienation level in the frame of several variables
- Tez No: 263480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT MİRZEOĞLU, YRD. DOÇ. DR. DİLŞAD MİRZEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu arastırma, resmi ilkögretim ve ortaögretim okullarında görev yapan bedenegitimi ögretmenlerin ise yabancılasma algılarının anlamsızlık, güçsüzlük, bedenegitimi ögretmenligine yabancılasma ve mesleki yalıtılmıslık boyutlarında yas, cinsiyet,medeni durum, egitim durumu, mesleki kıdem ve okulda spor salonu olup/olmamadegiskenlerine göre degisip degismedigini ortaya koymayı amaçlamaktadır.Arastırmanın çalısma grubunu, nternet ortamında beden egitimi ögretmenleriiçin olusturulmus paylasım gruplarına üye 3000 beden egitimi ögretmeni ile M.E.B.Hizmetiçi Egitim Dairesi Baskanlıgı'nca 18.08.2008/22.08.2008 tarihlerinde ErzurumHizmetiçi Egitim Enstitüsünde düzenlenen ?Beden Egitimi Ögretim ProgramınıTanıtma Semineri?ne Türkiye'nin her ilinden katılan 100 beden egitimi ögretmeni veM.E.B. Okul çi Beden Egitimi Spor ve zcilik Dairesi Baskanlıgı'nca15.06.2009/26.06.2009 tarihleri arasında Silifke Kapızlı 23 Nisan Gençlik ve zcilikEgitim Tesislerinde düzenlenen ?Beden Egitimi Formatörlerini Gelistirme Kursu?naTürkiye'nin her ilinden katılan 150 beden egitimi ögretmeni olusturmaktadır.Çalısma grubunu olusturan beden egitimi ögretmenlerine, arastırmacıtarafından gelistirilen ?Beden Egitimi Ögretmeni se Yabancılasma Ölçegi?uygulanmıstır. Uygulamalar sonucunda, elektronik ortamda 264 ve yüz yüze uygulama144 toplamda 408 beden egitimi ögretmenine ait veriler incelenmistir.Beden egitimi ögretmenlerinin ise yabancılasma düzeylerinin yas, cinsiyet,medeni durum, ögrenim durumu, okul türü ve spor salonu olup/olmama degiskenlerinegöre farklılasıp farklılasmadıgının belirlenmesinde t-testi, yas ve mesleki kıdemdegiskenlerine göre farklılasıp farklılasmadıgının belirlenmesi için de tek yönlü varyansanalizi (Anova) uygulanmıstır.Arastırma sonucunda elde edilen bulgular, beden egitimi ögretmenlerininmesleki yalıtılmıslık ve güçsüzlük boyutlarında ise yabancılasma düzeylerinin yüksek;beden egitimi ögretmenligine yabancılasma ve anlamsızlık boyutlarında ise iseyabancılasma düzeylerinin düsük oldugu belirlenmistir.Beden egitimi ögretmenlerinin ise yabancılasma düzeylerinin degiskenlerüzerinden incelenmesine göre ise; 21-30 yas aralıgındaki beden egitimi ögretmenleri ilekadın beden egitimi ögretmenlerinin anlamsızlık boyutunda, evli beden egitimiögretmenlerinin beden egitimi ögretmenligine yabancılasma ve anlamsızlıkboyutlarında ise yabancılasma algılarının yüksek oldugu belirlenmistir. Ayrıca, bekâr velisans ögrenimine sahip beden egitimi ögretmenlerinin mesleki yalıtılmıslık boyutunda,16-20 yıl ve 6-10 yıl mesleki kıdeme sahip beden egitimi ögretmenlerinin 1-5 yılmesleki kıdeme sahip beden egitimi ögretmenlerine göre güçsüzlük boyutunda iseyabancılasma algılarının daha yüksek oldugu belirlenmistir. Öte yandan, 16-20 yılmesleki kıdeme sahip beden egitimi ögretmenlerinin 26 yıl ve yukarısı mesleki kıdemesahip beden egitimi ögretmenlerine göre anlamsızlık boyutunda ve orta ögretimde görevyapan beden egitimi ögretmenlerinin ilkögretimde görev yapan beden egitimiögretmenlerine göre daha yüksek düzeyde ise yabancılasma algılarının bulundugusonuçları elde edilmistir.
Özet (Çeviri)
This research aims at indicating the change of physical education teachers,working at formal elementary and secondary educational institutions, alienationperceivement according to age, marital status, gender, education, work experience andwhether there is a sports center at school in the dimension of meaningless,powerlessness, alienation to physical education teacher and vocational insulation.The study group of the research includes physical education teachers who aremembers of sharing groups formed for 3000 physical education teachers on Internet and150 physical education teachers from all over the country who participated in ?PhysicalEducation Formators Development Course? organized in Silifke Kapızlı Youth andScouting Educational Facility on 23 April by Ministry of National Education andGeneral Directorate of Inschool Physical Education and Scouting Office between thedates of June 25/26 in 2009 and 100 physical education teachers from all over thecountry who participated in ?Seminar On The Promotion Of Physical EducationCurriculum? organized in Erzurum between the dates of June 18/22 in 2008.?Physical Education Teachers? Alienation to Work Scale? has been applied bythe researcher to the group including physical education teachers. As a result ofapplications, electronic media 264 and face to face in 144 applications have beenevaluated data from a total of 408 physical education teachers. T-test has been appliedviin determination of differentiation in the level of physical education teachers? alienationto work according to age, marital status, gender, education, work experience andwhether there is a sports center at school, on the other hand one way variance analysis(Anova) has been applied in determination of differentiation according to age andvocational experience variances.Physical education teachers? alienation to work in the dimension of vocationalinsulation and powerlessness is determined as high and vocational alienation andmeaningless is determined as low in the findings of the research.According to the examination of level of physical education teachers?alienation to work on variables, it is determined that physical education teachersbetween the ages of 21-30 and female physical education teachers? perception is high onmeaninglessness and married physical education teachers? perception is high onalienation to work and meaninglessness. Also, it is determined that perception onalienation to work in powerlessness dimension is higher on 16-20 years? or 6-10 years?experienced physical education teachers? than the ones who have 1-5 years? experience.On the other hand, the result of the findings show that 16-20 years experienced physicaleducation teachers? have more meaningless perception than the ones who have 26 yearsand more experience and the ones working at elementary schools have higher level ofalienation perception according to the ones working at secondary schools.