Ebu'l-Leys Muharrem bin Muhammed ez-Zîlî'nin Hubbu'l-Mesâil adlı eseri bağlamında fıkıh-tasavvuf ilişkisi
Ebu?l-Leys Muharrem bin Muhammed ez-Zîlî?nin Hubbu?l-Mesâil adlı eseri bağlamında fıkıh-tasavvuf ilişkisi
- Tez No: 263553
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Muharrem Efendi (ö.1591?92) Hanefi mezhebindendir ve Halvetî'dir. Fakih, nahiv ilmine vakıf ve aynı zamanda şeyhler ve mutasavvıflar faslında sözü geçen biridir. Yaşadığı devirde ilmî hayatın canlılığını sürdürmesi adına değerli katkıları olduğunu yazmış olduğu eserleriyle ortaya koyan Muharrem Efendi, dönemin kıymetli âlimlerinden ve velûd yazarlarından biridir. Vefatından sonra ardında kitaplarından başka bir şey bırakmamıştır. Türkçe, Farsça ve Arapça olmak üzere değişik alanlarda olmak üzere birçok eser meydana getirmiştir.Muharrem Efendi çalışmamıza konu olan Hubbu'l-mesâil adlı eserinde önemli gördüğü birçok fıkhî meseleyi ele almaktadır. Bu eserde kaynak olarak zikredilen eserlerin çokluğu ve ana kaynakların kullanılmış olması Hubbu'l-mesâil'in önemini bir kat daha arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Muharrem Efendi(1591?92) is from Hanafi sect of ISLAM and he is Halvetî (khalwati). He is good at Scribe and Nahiv sciences and also he was a leading man among sheikhs and sufis. Muharrem Efendi, who put forth significant contributions to the scientific development in his era with the books he wrote, is one of the valuable scholars and velud writers of the era. After his decease he didnt leave anything behind except his books. He wrote a lot of books in various subjects in Turkish, Farsi and Arabic.Muharrem Efendi included many canonic issues in his Hubbu?l-mesâil, which is the topic of our study. The high number of sources used in this book and using some main sources increases the significance of Hubbu?l-mesâil.