İslam Aile Hukukunda evlilikten doğan akrabalık ve hükümleri
Consanguinity and provisions arising from marriage at the Islamic Family Law
  1. Tez No: 263554
  2. Yazar: GÜLŞAH ÇİĞDEM YABANOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmada evlilikten doğan ve sürekli bir evlenme engeli olan sıhriyyet, sıhriyetin şartları ve hukuki neticeleri incelenmiştir. Başka yollarla ulaşılamayacak amaçlara hizmet etmesi ve insan neslinin devamını sağlaması bakımından aile önemli bir müessesedir. Kur'an ve Sünnete aile hayatının sağlıklı olabilmesi için evlilik müessesesi kurulmadan önce başlayan ve evlilik hayatı boyunca da devam eden bir takım ilkeler koymuştur. Kimlerle evlenilemeyeceği Kur'an-ı Kerim'de teker teker sayılmış, bu konuda içtihada yer bırakılmamıştır.Araştırmamız için muharremâtla ilgili Kur'an nassları ve hadisler incelenmiştir. Araştırmamız sonunda sıhriyyetin mahiyeti, şartları ve sonuçlarından bahsedilmiş, evlilikten doğan akrabalık sonucu birbirleriyle evlenmesi müebbeden haram olan dört grup insan klasik kaynaklardan istifade edilerek açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept ?sıhriyet? which arises from marriage and is a constant obstacle for marriage, its terms and legal effects are researched. Family is an important concern since it serves purposes that cannot be reached through other means and ensures continuouition of human life. In Qur?an and the Sunna, there are certain rules that begin before family is established and will continue during the life of marriage for a healthy family life. Those who cannot be married to are listed in the Qur'an and there is no opinion allowed for this matter.For the purpose of this research, respective Qur?an verses and hadiths related with ?muharremât? were examined. As a result of our study, we put forward the concepy, terms and results of ?sıhhriyet?, and four groups of people who were unlawful to get married to each other due to relationship arising from marriage were explained based on classical resources.