İslam aile hukuku ile Fransız Aile Hukukunun mukayesesi
Comparison of Islamic family law and French Family Law
- Tez No: 814118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Hukuk, toplumun düzenini sağlamak, bireyler arasındaki ilişkileri belirlemek ve davranışları düzenlemek için oluşturulan kuralların bütünüdür. Hukuk; adaleti sağlama, hakları koruma ve anlaşmazlıkları çözme amacı taşır. Aile hukuku ise aile içi ilişkileri düzenleyen hukuk dalıdır. Evlilik, boşanma, velayet, mal paylaşımı, evlat edinme gibi konuları kapsar. Ayrıca miras, nafaka ve aile üyelerinin hak ve sorumluluklarını da içerir. Aile hukuku, aile üyelerinin haklarını ve çıkarlarını korumayı amaçlar ve aile ilişkilerinin adil ve düzenli bir şekilde yürütülmesini sağlar. Bu çalışmada Fransız aile hukukunun tarih boyunca geçirdiği reformlar ve dönüşümleri göz önünde bulundurularak İslam aile hukukuyla karşılaştırılmıştır. Böylece iki hukuk sistemi ve uygulamaları arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. İlk bölümde evlilik öncesini ilgilendiren kavramları, evliliğin mahiyeti ve şartları, evlilik çeşitleri, evlilikten doğan hak ve sorumlulukları, nesebin sübutu ve neticeleri ele alınmıştır. İkinci bölümde boşanma hakkında genel bilgileri ve çeşitlerini tespit ettikten sonra evliliğin sona ermesinden doğan neticeleri incelenmiştir. Sonuç kısmında çalışmamızda ulaşılan neticeler ortaya konulmuştur. Araştırma, farklı inançların, kültürlerin ve hukuki sistemlerinin nasıl farklı sonuçlar üretebileceğini göstermiştir. Tarihten bugüne kadar Fransız aile hukukunda derin değişimlerin olduğu tespit edilmiştir. Bir taraftan toplumun gelişmesi sebebiyle aile kurumu hususunda değişen zihniyetlere alternatifler getirmek diğer taraftan Kilise hukukunun getirdiği kısıtlamalardan sıyrılma arzusu hukukun yeniden düzenlemesine sebep teşkil etmiştir. İslam aile hukukunda buna benzer değişimlerin olabilmesi olanaksızdır. Zira İslam hukukunun dinamik bir hukuk olmasına rağmen Kitap ve Sünnet'te tafsilatlı hükümlere yer verilmesi aile telakkisinin değişmesini önlemiştir.
Özet (Çeviri)
Law is the whole of the rules created to ensure the order of the society, to determine the relations between individuals and to regulate behavior. Law; it aims to provide justice, protect rights and resolve disputes. Family law; is the branch of law that regulates family relations. It covers topics such as marriage, divorce, custody, property division, adoption. It also includes inheritance, alimony and the rights and responsibilities of family members. Family law aims to protect the rights and interests of family members and ensures that family relations are conducted in a fair and orderly manner. In our study, French family law has been compared with Islamic family law, taking into account the reforms and transformations made throughout history. Thus, it is aimed to reveal the similarities and differences between the two legal systems and practices. In the first chapter, the concepts related to pre-marital, the nature and conditions of marriage, types of marriage, rights and responsibilities arising from marriage, the proof of lineage and its consequences are discussed. In the second part, after determining the general information about divorce and its types, the consequences arising from the dissolution of marriage are examined. In the conclusion part, the results obtained in our study are presented. Research has shown how different beliefs, cultures and legal systems can produce different results. We have determined that there have been profound changes in French family law from history to today. On the one hand, bringing alternatives to the changing mentalities regarding the family institution due to the development of society, on the other hand, the desire to get rid of the restrictions imposed by the Church law caused the law to be rearranged. It is impossible for such changes to occur in Islamic family law. Because although Islamic law is a dynamic law, the inclusion of detailed provisions in the Book and Sunnah prevented the family view from changing.