İlköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde inançla ilgili konuların öğretimi
Primary education in religion and ethics course teaching of faith-related issues
- Tez No: 263560
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZEKİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
İlköğretim okullarında okutulun Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi, İnanç, İbadet, Hz. Muhammed, Kur'an ve Yorumu, Ahlak, Din ve Kültür olmak üzere altı öğrenme alanından oluşmaktadır. Çalışma, bu öğrenme alanlarından `inanç öğrenme alanı' ile ilgili konuların öğretimi üzerine hazırlanmıştır.Çalışmanın birinci bölümü; giriş, problem, araştırmanın amaç ve önemi, araştırmanın sınırlılıkları, araştırmanın yöntemi ve ilgili kavramlardan oluşmaktadır. İkinci bölümde; İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Derslerindeki inançla ilgili konular, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinde inançla ilgili konuların öğretiminin yeri ve inanç esasları öğretiminin psikolojik temelleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, çalışmaya konu olan inanç öğrenme alanıyla ilgili olarak, her sınıf ve her inanç alanı dikkate alınarak 14 adet ders planı ve her ders planı için geliştirilen etkinlikler yer almaktadır. Dördüncü bölümde ise sonuç, öneriler ve kaynakça bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
More in primary schools Studies Religion and Ethics, Faith, Worship, Hz. Muhammad, the Koran and interpretation, Morality, Religion and Culture to consist of six areas of learning. Research, these learning areas 'beliefs learning area' has been prepared on the teaching of subjects related.The first part of the study, input, problem, purpose and importance of research, study limitations, the study consists of the methods and concepts. In the second section; Primary Religion and Ethics Courses in the faith-related issues, Religion and Ethics course in the faith-related issues, education and place of the principles of faith and the teaching In the third section, the beliefs about learning to work with the field, each class and each area taking into account the beliefs of 14 lesson plans and lesson plans developed for each activity are included. The results of the fourth section, there are suggestions and references.