İbn Haldun'un Mukaddimesi bağlamında siyasî otorite
The political outherity consept on the basis of İbn Khaldun?s Mukaddimah
- Tez No: 263561
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
İbn Haldun, M. 1332?1406 yılları arasında yaşamış Müslüman bir filozoftur. Tarihçi, sosyolog, siyasetçi olarak tanınan İbn Haldun'un en ünlü eseri ?Mukaddime?dir. Devlet yönetimi, toplumların yapısı, medeniyetin inşası, bayındırlık, tarım, ticaret, sanayi, ilimlerin çeşitleri ve ilimler sınıflaması gibi pek çok konudan bahseden Mukaddime, başta İngilizce, Fransızca ve Almanca olmak üzere birçok dünya diline çevrilmiştir.Umran, asabiyet, mülk, devlet, siyaset, iktisat ve halifelik İbn Haldun'un düşünce dünyasının anahtar kavramlarıdır. Bu kavramlar bilinmeden İbn Haldun'u anlamak mümkün değildir. Özellikle de umran ve asabiyet Onun fikriyatının temel taşlarıdır.İbn Haldun toplumsal yaşamı zorunlu olarak görmekte toplumu da bedevi ve hazeri toplumlar olarak iki sınıfa ayırmaktadır. Bedevi toplum tipi için siyasi otorite olarak ?Reis (başkan)?i görmekte, hazeri toplum tipi içinde ?Hükümdar?ı otorite olarak kabul etmektedir. Müslüman toplumu için de siyasi otorite olarak ?Halife?yi kabul etmektedir. Yine en ideal yönetim biçimi olarak da halifeliği benimsemektedir.Anahtar Sözcüklerİbn Haldun, Mukaddime, Umran, Asabiyet, Başkanlık, Hükümdarlık, Halifelik
Özet (Çeviri)
İbn Khaldun was a Muslim philosopy, lived between the years 1332- 1406. Known as historian, sociologist, and politican his most renowded work was Mukaddimah. Mukaddimah incuding several subjects such as state government, structures of nations, building a civilization, prosperity, agriculture, industry, and classification of sciences was translated into lots of world language especially in English, Frenc and German.Umran, nervousness, real estate, politics,economy and caliphate were key concepts of İbn Khaldun?s frame of mind. Withaut knowing these key feautures it?s not possible to understand İbn Khaldun Especially, umran and anxiety are key Stones of his frame of mind.İbn Khaldun regards social life as an obligatory and classifies the society in two groups; pesants and city dwellers. For peasants, the considers ?Reis (Chief)? as a political authority and for city dwellers he does so ?Hükümdar (sovereign)?. And for Muslim community he considers ?Halife (Caliph) ?as a political authority. İbn Khaldun regards Caliph as the most ideal regime.Key Wordsİbn Khaldun, Mukaddımah, society, nervousness, presidency, sovereignty, caliphate