İşletmelerde mali krizlerden sonra finansal yeniden yapılanma:İMKB sanayi işletmeleri üzerine bir uygulama
Financial restructuring in corporations after financial crises: An application on corporations traded at IMKB
  1. Tez No: 263570
  2. Yazar: MERVE TUNCAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Mali küreselleşme ve serbestleşme ile birlikte gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere hızlı ve kısa dönemli sermaye giriş çıkışları yaşanmaya başlanmıştır. Bu durum özellikle gelişmekte olan ülkelerde cari açıklarının kapatılması ve kısa süreli likidite ihtiyacının karşılanması gibi getiriler sağlamasının yanında, özellikle gelişmekte olan ülkelerin dışsal risklere açıklığını artırmış, başka bir ülkede çıkacak olası bir ekonomik krizden eskiye göre daha fazla zarar görmelerine yol açmıştır. Bu zararlara bağlı olarak, işletmelere cari açıkların artması, likidite sıkışıklığı, finansal başarısızlık ve hatta iflas kaynaklı ek maliyetler yüklenmektedir. İşletmelerin bu sıkıntılardan kurtulabilmek için kullandıkları alternatiflerden birisi olan finansal yeniden yapılanma bu çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır.Çalışmada mali krizlerden sonra işletme-içi finansal yeniden yapılanma stratejileri ve kriz sonrası performans analizi yapılmaktadır. Bu kapsamda İMKB'de işlem gören 51 sanayi işletmesinin 2001 krizinden sonraki finansal yeniden yapılanma stratejileri mali tablo verilerine bağlı olarak incelenmiştir. 2002-2003 yıllarındaki verilerden istatistikî analizler, çoklu doğrusal regresyon ve lojistik regresyon yöntemlerine göre elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; işletmelerin karlılıklarıyla, faaliyet gideri/net satış, finansman gideri/net satış, finansman oranı, halka açılma oranı, net işletme sermayesi devir hızı, pazarlama gideri/net satış ve yurtdışı satışlar/toplam satışlar arasında yakın bir ilişki bulunmaktadır. Ayrıca, işletmelerin karlılığını kaldıraç oranı, kısa vadeli borç/aktif oranı, cari oran, finansman gideri/net satış, fiyat kazanç oranının etkilediği ortaya çıkmıştır. Araştırmanın sonucu, işletmelerin mali kriz sonrasında, aktiflerini artırırken, kaynakları içinde özellikle kısa vadeli borçlarını azaltıp özsermayeyi artırarak finansal yeniden yapılanmaya gittiklerini ortaya çıkarmaktadır. İşletmelerde görülen bu yapılanma uygulamalarının başarılı olduğu da analizin diğer bir sonucudur.
Özet (Çeviri)
Associated with financial globalization and liberalization movements, rapid and short term capital flows toward developing countries has been started. Besides its benefits like current account financing and short term liquidity need fulfillment, it increased the level of exposures to external risk especially for developing countries. Also it caused developing countries losses more than before by economic crises triggered in other countries. Its costs to companies can be listed as increases in current account deficits, liquidity crunch, financial failure and even bankruptcy. One of the alternatives businesses use to bail out these problems is financial restructuring forms the main topic of this study.The financial table data of 51 industrial companies traded in Istanbul Stock Exchange between the years 2001 and 2003 used in this study to investigate financial restructuring implications in companies after financial crises and to evaluate factors determining corporate performance during and after crises. The analyses of frequency, multi linear regression and logistic regression conducted on the financial data of the companies with respect to internal strategies of financial restructuring.Results of the analysis represent that, financial table data and business profitability is closely correlated. Also it is found financial leverage ratio, short term debt/total assets ratio, financing rate, initial public offering rate, rate of net working capital turnover, marketing expenses/net sales ratio and foreign sales/total sales ratio affect companies? profitability conditions. It is seen that companies go on financial restructuring after financial crisis by increasing their assets, equity and decreasing especially short term debts as well. Another important result of this analysis is, this way of financial restructuring has a good run for these companies.