2008 finansal krizinin öncü göstergeleri ve İMKB imalat şirketleri üzerinde bir uygulama
Leading indicators of the financial crisis and ISE 2008 a study on the production companies
- Tez No: 322323
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Türkiye 1989 yılında, IMF'nin önerdiği finansal serbestlik politikasını benimsemiştir. 1990 yılından sonra dünya'daki, konjonktür sonucu hızlı şekilde artan sermaye hareketleri Türkiye'de ki etkileşimini artmıştır. Bu gelişme sonucunda, diğer gelişmekte olan ülkelerdekine benzer şekilde, Türkiye'de aşırı bir spekülatif sermaye girişi yaşanmıştır. Bu aşırı spekülatif sermaye girişleri nedeniyle, Türkiye'nin kendi iç koşullarından bağımsız olarak, ekonomik dengeler olumsuz etkilenmiştir. Böylece, Türkiye mali krizlerle karşı karşıya kalmıştır. Günümüzde de bu sürece benzer bir ekonomik konjonktür oluşmuştur. 2002-2007 arasında Dünya'da bollaşan likiditenin Türkiye'ye gelen yabancı sermayeyi de arttırması sonucunda, ülkemizdeki ekonomik göstergelerde olumlu gelişmeler yaşanmıştır. Fakat küresel mali krizin ortaya çıkmasıyla ABD ve Avrupa'dan gelen talebin azalması, likiditenin büyük oranlarda çekilmesi, cari açığın finansmanının zorlaşması, buna bağlı olarak TL'nin değer kaybetmesi ve bankaların kaynak bulamamaları nedeniyle hem birbirlerine hem de kişilere verdikleri kredileri daraltmaları ve güvensizliğin oluşması Türkiye'nin krizden olumsuz şekilde etkilenmesi sonucunu doğurmuştur.Bu çalışmanın amacı finansal oranlar yarımdıyla 2008 yılı krizi arasında bir ilişkinin olup olmadığını belirlemektir. Çalışmada 2006-2010 yılları aralığında hisseleri İMKB 100 endeksine kote edilmiş olan Adana Çimento, Arçelik, Ford Otomotiv ve Ülker Gıda kullanılmış olup, işletmelerin Cari Oranları, Asit Test Oranları, Net İşletme Sermayeleri, Stok Devir Hızlerı, Aktif Devir Hızları, Satış Karlılıkları, Aktif Karlılıkları, Öz Sermaye Karlılıkları ve Kaldıraç Oranları hesaplanarak 2006-2010 yılları arasındaki seyirleri grafiksel olarak incelenmiştir. Çalışma sonucunda 2008 ekonomik krizi ile karlılık ve kaldıraç oranlarının bir kriz uyarısı olabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey in 1989, adopted a policy of financial liberalization proposed by the IMF. After 1990, the Earth, the interaction of business cycles in Turkey has increased as a result of rapidly increasing capital flows. As a result of this development, similar to other developing countries for this, Turkey has experienced an extreme speculative capital inflows. This is due to speculative capital inflows, regardless of Turkey's own internal conditions, adversely affected by the economic balances. Thus, Turkey was faced with financial crises. Today, this process consists of a similar economic cyclical. Between 2002-2007 in the world bollaşan increase in liquidity as a result of foreign capital coming to Turkey, the country has experienced positive developments in economic indicators. But with the emergence of the global financial crisis reduced demand from the U.S. and Europe, large amounts of liquidity withdrawal, difficulty financing the current account deficit, and the consequent depreciation of the TL are unable to find the source of the banks lending to people to themselves and to the formation of narrow by Turkey and insecurity 'affected by the crisis resulted in a negative manner.The purpose of this study yarımdıyla financial ratios to determine whether a relationship between the crisis of 2008. ISE-100 index of shares listed on the study, which was in the range of 2006-2010, Adana Cement, Arçelik, Ford Automotive, Ulker Food is used, businesses Current Ratio, Acid Test Ratio, Net Working Capital of the Stock Transfer Hızlerı, Asset Turnover Rate, Sales, profitability, Active profitability, profitability and leverage of Equity Ratios were calculated as a graphically courses were between 2006-2010. Working with the 2008 economic crisis, warning it was found that a crisis of profitability and leverage ratios.