Yatılı ilköğretim bölge okullarında eğitim ortamlarının fiziksel/mekânsal koşulları açısından incelenmesi
Study of the education environments in terms of physical/spatial conditions in boarding primary schools
- Tez No: 263606
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUNA ARSLAN KARAKÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Araştırma problemi eğitimbilimlerinin konusu olan okul-birey ilişkisi ve çevresel/mekânsal psikolojinin çevre-birey ilişkisi çerçevesinde, Yatılı İlköğretim Bölge Okullarında (YİBO) öğrenim gören öğrencilerin fiziksel/mekânsal koşullara ait algılarını, bu koşullara ilişkin sorunların neler olduğu/nelerden kaynaklandığını ortaya çıkarmaktır. Bu çalışmada disiplinlerarası bir yaklaşımla; eğitimbilim, çevresel psikoloji ve mimarlık alanlarının kuramsal boyutlarını ortak bir paydada buluşturup birbirleriyle olan ilişkisi tartışılmıştır.Bu çalışmada araştırma deseni olarak durum çalışması seçilmiştir. Bu bütüncül yaklaşım uyarınca nicel teknik olan anket tekniği kullanılmıştır, nitel teknikler olarak doküman inceleme, gözlem ve odak grup görüşmesi teknikleriyle veri çeşitlemesi sağlanmıştır. Çalışma üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada; doküman analizi yöntemi ile öğrenci sayıları, YİBO'da bulunması gereken mekânlar ve öğrencilerin hangi iç ve dış mekânlarda en çok zaman geçirdikleri saptanmıştır. İkinci aşamada, belirlenen iç ve dış mekânlara ait ölçüm güvenirliliği ve geçerliliği sağlanmış olan ?Fiziksel/mekânsal koşul memnuniyet anketi? tüm çalışma evrenine uygulanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS16.0 paket programında Ki-Kare tekniği ile analiz edilerek; YİBO'lara ait fiziksel/mekânsal koşulların genel sorunları ve bu sorunların hangi YİBO'larda daha fazla görüldüğü saptanmıştır. Üçüncü aşamada örneklem olarak belirlenen YİBO'lara gidilmiş ve saptanan sorunların kaynaklarını anlamak için odak grup görüşmeleri ve mekanik gözlem yapılmıştır. Gözlem ve görüşme kayıtları, yazıya dökülmüş ve QSR Nvivo 8 programı yardımıyla içerik analizi yapılmıştır.Araştırma sonucunda, belirgin yaşam alanları okul ve çevresi olan YİBO öğrencilerinin, fiziksel/mekânsal koşullara ilişkin algıları ve memnuniyet düzeylerinin belirlenip, bu koşullara ait sorunların ana kaynaklarının ortaya çıkarılıp, daha etkili eğitim ortamlarının hazırlanması için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to reveal the perceptions belong to physical/spatial conditions of students who study at Boarding Primary Schools (BPS), what the problems are/from which these problems arise within the frame of school-individual relationship which is the subject of educational sciences and environment-individual which is the subject of psychology. In this study ? with the inter-disciplines approach ? institutional dimensions of pedagogy, environmental psychology and architectural fields are discussed within the common ground.In this study, case study was chosen as research design. Through this integrated approach, the questionnaire technique which is a quantitative technique was used, document analysis as qualitative techniques, and data variation was provided with observation and focus group study. The study was carried out within three stages. In the first stage, it was determined that document analysis and the number of student, the spaces that must be present in BPS and in which indoor and outdoor places students most spend their times. In the second stage, reliability of measurement belongs to determined indoor and outdoor places and ?Physical/spatial environment satisfaction questionnaire? whose validity was provided was applied in the target population of the study. Provided data was analysed with chi-square technique in SPSS16.0 program and it was determined that the general problems of the physical/spatial conditions belong to BPS and in which BPSs these problems was seen more. In the third stage, the sample BPS was visited and focused group interviews and mechanical observation was done to understand the sources of the problems. The observation and interview records were printed and content analysis was done with the help of QSR Nvivo 8 program.At the result of the study, some offers was presented to prepare more effective educational environments by determining satisfaction levels and perceptions belong to physical/spatial conditions of BPS students whose apparent living space is school and its environment and by revealing the main resources of the problems belong to these conditions.