Geometrik düşünme seviyeleri ve zekâ alanları arasındaki ilişki
The relationship between geometric reasoning stages and intelligence fields
- Tez No: 263607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL TOPRAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu araştırmada, aday öğretmenlerin Van Hiele geometrik düşünme seviyeleri ve zekâ alanları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmada betimsel içerikli ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır.Evrenini Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümünde öğrenim gören 747 öğretmen adayının oluşturduğu çalışmanın örneklemini ise adı geçen fakültenin ilköğretim bölümünde öğrenim gören 608 ilk ve son sınıf öğrencileri oluşturmaktadır.Araştırmanın verileri ?Kişisel Bilgi Formu?, ?Çoklu Zekâ Envanteri? ve ?Van Hiele Geometri Testi? kullanılarak elde dilmiştir. 2009?2010 öğretim yılı güz döneminde elde edilen veriler öncelikle bilgisayar ortamına aktarılmış ve çözümlenmiştir. Verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde ve ki-kare tekniklerinden faydalanılmıştır.Araştırmanın sonucunda birinci sınıf öğrencilerinin en çok bulunduğu Van Hiele Geometrik Düşünme seviyesinin 3. seviye olduğu; ayrıca geometrik düşünme seviyeleri ile öğrencilerin bölümleri, öğretim türleri, mezun oldukları lise türü, liseden mezun oldukları program türü, orta öğrenimleri boyunca aldıkları geometri dersi yılı ve üniversite giriş puanları arasında anlamlı bir ilişki varken; cinsiyetleri, yaşları, annelerinin öğrenim durumu, babalarının öğrenim durumları ve ailelerinin ortalama aylık gelirleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.Dördüncü sınıf öğrencilerinin en çok bulunduğu Van Hiele Geometrik Düşünme seviyesinin 3. seviye olduğu; ayrıca geometrik düşünme seviyeleri ile öğrencilerin bölümleri, mezun oldukları lise, ortaöğretimi tamamladıkları program türü, orta öğrenimleri boyunca aldıkları geometri dersi yılı ve babalarının öğrenim durumu arasında anlamlı bir ilişki varken; öğretim türleri, cinsiyetleri, yaşları, üniversite giriş puanları, annelerinin öğrenim durumu ve ailelerin ortalama aylık gelirleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.Birinci ve dördüncü sınıf öğrencilerinin en baskın oldukları zekâ alanı matematiksel zekâdır. Öğrencilerin zekâ alanları ile bölümleri, cinsiyetleri, ortaöğretimden mezun oldukları program türü ve ortaöğrenimleri boyunca aldıkları geometri dersi yılı arasında anlamlı bir ilişki varken; öğrencilerin öğretim türleri, yaşları, mezun oldukları lise türü, liseden mezun oldukları yıl, üniversite giriş puanları, anne öğrenim durumu, baba öğrenim durumu ve ailenin aylık ortalama gelirleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.Çalışmada baskın zekâ alanları matematiksel, görsel, müziksel, bedensel, doğa zekâsı olan öğrencilerin en çok 3. seviyede; sözel, sosyal ve benlik zekâ alanında baskın olan öğrencilerin en çok 1. seviyede bulundukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In This Study determination of the the relationship between Van Hiele geometric reasoning stages and intelligence fields by the teachers was aimed in this research. For this reason, relative scanning modal that contains descriptives.The subjects of the survey are 608 fisrt and last grade students of 747 teacher candidates at Cumhuriyet Univerisity Education Faculty Primary School Department.The data is gathered by making usage of ?Personal Information Form?, ?Multi-Intelligence Document? and ?Van Hiele Geometry Test?. The data gathered in 2009-2010, the 1st semestre has been copied to the digital field and analysed. Frequance, percentage and square techniques have been used.It is determined that the 1st grade students are on the 3rd level. It is also determined that there are relations between students? department, graduation, graduated school, the edacuation programme, the duration of geometry education in highschool years and the points taken in the university exam and the thinking level; but not between the sex, age, parents? education and the wage.The 4th grade students are on 3rd level. It is also determined that there are relations between the students? department, graduation, the education programme, the duration of geometry education in highschool years and the father?s education and the thinking level; but not between graduation, sex, age, the points taken in the university exam, mother?s education, and the parents? education and the wage.The most dominant intelligence field is mathematical intelligence among the 1st and the 4th grade students. There is a reasonable relation betwen the students? deparment, sex, the education progamme, the duration of geometry education in highschool years and the intelligence fields; but not between education, age, the education programme, the points taken in the university exam, parents? education, wage.It is observed that the students who have got mathematical, visual, musical, physical and natural intelligence are mostly in 3rd level; the students who have got verbal, social and ego intelligence field are mostly in 1st level.