Montesquieu'nun Kanunların Ruhu Üzerine adlı eserinin hukuk felsefesi açısından incelenmesi
Examining of Montesquieu's book'The Sprit of The Law' according to Legal Philosphy
  1. Tez No: 263608
  2. Yazar: RABİA CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Montesquieu 18. yy aydınlanma düşünürlerinden birisidir. Kanunların Ruhu adlı eserindeki düşünceleri de ondaki aydınlanma ruhunu bize göstermektedir. Aynı zamanda bir hukukçu olan Montesquieu eserinde, genel anlamda kanunları incelemiş ve bu genel kanunlardan her toplumun kendine özgü olarak yarattığı kanunları ortaya çıkarmaya çalışmıştır. Eserinde de kanunları değil, kanunların ruhunu incelediğini ifade eden Montesquieu, bir ve aynı akıldan çıkan kanunların uygulamada nasıl değiştiğini göstermeye çalışmıştır.Kanunların Ruhu adlı esere hukuk felsefesi açısından baktığımız bu çalışmamızda Montesquieu'nun kanunları ele alış tarzının yeniliği de dikkatimizi çekmiştir. Montesquieu yöntem bakımından farklı bir yol izleyerek olgulardan hareket etmiş ve olgulara dayanarak kanunları açıklamıştır. Ona göre genel anlamda kanunlar doğa kanunlarından farklıdır. Doğa kanunları insan yapımı kanunlardan önce var olan kanunlardır. Montesquieu dört tane tabiat kanunu belirlemiştir. Dördüncü tabiat kanunu ile toplumu açıklayan düşünür buradaki toplumsallaşmayı herhangi bir toplumsallaşma teorisi ile açıklamamıştır. Bunu o topsulaşma içgüdüsü ile açıklamıştır. Böylece Montesquieu hukuk felsefesinin temel problemlerinden biri olan doğal hukuk anlayışını da kabul etmemiştir. İnsan yapımı yasaların geçerli olduğunu vurgulayan Montesquieu pozitif hukukun içinde gibi görünmektedir. Fakat doğal durumu kabul edişi ve insan yapımı yasalardan önce adalet kavramının var olduğunu belirtmesi onu doğal hukuk anlayışının içerisinde görmemize de neden olmaktadır.Montesquieu genel anlamda kanunların bir ve aynı akıldan çıktığını bu kanunların farklı toplumlarda ya da milletlerde değişerek her toplumda kendi ruhunu yansıttığını savunur. Montesquieu'ya göre, bir toplumun maddi ve manevi değerlerinin tümü o toplumun kanunlarını etkiler. Bunlar bir ülkenin iklimi, coğrafyası, yönetim şekli, dini, ahlakı vb değerleridir. Sonuç olarak bütün bu nedenler o toplumun genel kafa düzenini belirlemektedir. Bu genel kafa düzeni kanunların ruhunu oluşturur.Montesquieu eserinde Kuvvetler Ayrılığı teorisine de son şeklini vererek günümüz demokrasilerini de etkilemiştir. Siyasi hürriyetin teminatı olarak gördüğü kuvvetler ayrılığını, hem anayasa ile ilgili siyasi hürriyet hem de vatandaşla ilgili siyasi hürriyet olarak ayırmıştır. Böylece hem siyaset hem de hukuk ilmine büyük katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Montesquieu is one of the enlightenment philosophers of 18th century. His thoughts in his work ?Del Esprit Des Lois? show us the enlightenment spirit in his heart. In his work, Montesquieu, who was also a jurist, examined laws typically and tried to point out the laws which every society individually created on its own from those general laws. Montesquieu, stating that he examined not laws but the spirit of laws, tried to signify laws which were formed by single and same mind how could change in practice.In our study, in which we have looked at the work titled ?Del Esprit Des Lois? from a philosophical aspect, newness of Montesquieu?s covering style of laws has attracted our attention. By following a different way in respect to methods, Montesquieu started from facts and explained laws leaning on facts. For him laws are typically different from natural laws. Natural laws are the laws which exist before man made laws. Montesquieu defined four natural laws. The philosopher, who explained the society by fourth natural law, didn?t explain the socialization here by any socialization theories. He explained this by that socialization instinct. Thus Montesquieu didn?t accept the natural law intelligence which is one of the basic problems of law philosophy. Montesquieu, who emphasized the validity of manmade laws, seems as if he was involved in positive law. However, his approving of natural situation and signifying that the concept of justice existed before manmade laws cause us to assess him in natural law intelligence.Typically, Montesquieu discusses that laws are formed by single and same mind and those laws reflect their own spirit in each society by changing in different societies or nations. To Montesquieu, all of spiritual and material values of a society affect that society?s laws. Those are climate, geography, regime, religion and moral etc values of a country. Consequently, all these reasons determine general view of life of that society. That views of life forms the spirit of laws.In his work, Montesquieu affected today?s democracies by finalizing the Theory of Checks and Balances. He separated checks and balances, which he assesses as Securitas of political liberty, into political liberty both related to the constitution and civil. Thus he made a great contribution to science of law and politics.