Yoksullukla mücadelede Dünya Bankası'nın değişen rolü
The changing role of the World Bank in fighting with the poverty
- Tez No: 263617
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yirminci yüzyılın ikinci yarısından itibaren yaygın küreselleşme söylemi içerisinde büyük refah artışı ile birlikte en zengin dönemini yaşadığı iddia edilen dünyamızda yoksulluk, hem az gelişmiş hem de gelişmiş ülkelerde en önemli sorunlardan biri haline gelmiştir. İki milyar beş yüz milyon insan Dünya Bankası tarafından günlük 2 ABD doları olarak belirlenen yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır. Bir milyar iki yüz milyon insan ise günlük 1 ABD doları olarak belirlenen açlık sınırının altında yaşmayı sürdürmektedir.Uluslararası düzeyde yoksullukla mücadelenin önemli yürütücülerinden birisi de Dünya Banka'sıdır. Bu çalışmada Dünya Bankası'nın kuruluşundan bu yana izlediği politikalar ve yoksulluk konulu raporları incelenmiştir. Böylece Banka'nın yoksullukla mücadelede değişen rolü ve yoksulluğa bakış açısındaki değişim değerlendirilmiştir. Bunun için ilk önce yoksulluğun çeşitli tanımları ve ölçüm yöntemleri üzerinde durulmuş sonra dünyadaki çeşitli refah ve yoksulluk göstergeleri de baz alınarak yoksulluğun boyutları ele alınmıştır.Sonuç olarak, tüm çabalara rağmen yoksulluk tüm dünya ülkelerinde devam etmektedir. Bu yüzden yoksullukla mücadelede, ülkeleri büyüme ve kalkınma hedefleri doğrultusunda daha fazla teşvik edebilmek için Dünya Bankası'nın daha aktif bir rol üstlenmesi gerektiği açıktır.
Özet (Çeviri)
With the increasing globalization since the second half of the 20th century, while it has been claimed that the world is living its richest time period; poverty has become one of the most important problems for both underdeveloped and developed countries. Two billion and five hundred millions of the people live under 2 US dollars which has been determined by the World Bank as the poverty line. One billion and two hundred million of people live under 1 US dollar which has been determined as the hunger line.One of the most important international-level organizations fighting with the poverty is the World Bank. In this study, the policies of the World Bank since its establishment and reports on poverty are investigated. From these data, the changing role of the World Bank to fight against poverty and its opinions on poverty are evaluated. To achieve these research objectives, firstly different definitions of poverty and measurement methods are explained. Then, different dimensions of poverty have been investigated in light of various welfare and poverty indicators.As the conclusion, poverty is continuing in all world countries despite all efforts. For this reason, it is clear that the World Bank has to undertake a more active role to encourage countries for fighting with poverty, within their development goals.