Eleman seçme ve yerleştirme sürecinde yetkinlik bazlı mülakatın önemi ve bir uygulama
The importance of competency based interview on employee recruitment and selection process and a study
- Tez No: 263669
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHTEŞEM BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Günümüz işletmelerinde nitelikli insan kaynağına duyulan ihtiyacın artması ancak bu ihtiyacın istenilen şekilde karşılanamaması eleman seçme ve yerleştirme sürecinin önemini bir kez daha ortaya koymaktadır. Bu tezde eleman seçme ve yerleştirme sürecinin nasıl yapılandırılması, yönetilmesi, sonuçlandırılması ve nelere dikkat edilmesi gerektiği üstünde durulmuş böylece etkin bir işe alma sürecinin işletmeler açısından öneminin vurgulanması amaçlanmıştır.Eleman seçme ve yerleştirme sürecinde doğru adayı seçmek için birçok araç kullanılmaktadır. Adayın yetkinlik ve becerilerinin pozisyon için yeterliliğini araştıran ve adaylar arasında güvenilir bir değerlendirme yapmayı amaçlayan yöntemlerden biri de yetkinlik bazlı mülakattır. Tezde bu mülakat sürencinin nasıl yapılandırılacağı, sürecin yönetimi ve sonuçların değerlendirilmesini içeren bir uygulamaya yer verilmiştir. Uygulamanın yapıldığı işletmede önceden var olan ve sadece başvuru formları üstünden takip edilen mülakat sürecinin çıktılarıyla yeni sürecin çıktıları karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonuçları özellikle sayısal verilerle ifade edilmeye çalışılmış böylece tezin amacının geçerliliği araştırılmıştır. Bu bağlamda yetkinlik bazlı eleman seçme ve yerleştirme sürecinin önceki sürece göre işletmenin zaman ve ücret maliyetini anlamlı bir şekilde azalttığı tespit edilmiştir. Ayrıca işlemlerin bir yönetmelik şeklinde düzenlenmesi süreç aşamalarının takibini kolaylaştırmış ve sürecin etkinliğini de arttırmıştır.Her türlü kaynağın gün geçtikçe azaldığı ve rekabetin de sürekli arttığı dünyamızda işletmeler süreçlerini sürekli iyileştirmelere tabi tutmalı hiçbir zaman mevcutla yetinmemelidirler. Bu bağlamda başarıya ulaşmış firmalarla bencmark yapılabileceği gibi işletmeler kendi kaynaklarından faydalanarak sıfırdan süreç tasarımına da gidebilirler. Unutulmaması gereken her işletmenin kendi kültürü ile yaşayan bir organizasyon olduğudur.
Özet (Çeviri)
The increase in the need of qualified human resource in todays? firms although not well supplied, emphasises the importance of employee recruitment and selection process once more. This thesis marks how a selection process to be built up, managed, completed and what to be take care on. And focuses on the importance of an effective recruitment and selection process for the firms.There are several ways to choose the right candidate in recruitment and selection process. Competency based interview is one of these ways? to look for the degree of the candidates competincies and abilities and a reliable evaluation for them. This thesis includes a study on how a competency based interview to be built up, the managing of the process and evaluating the results. The study compares two different selection processes, one to be made just on the application forms and the other is the competency based process. For the validity of the thesis and the comparison of the results, effects are mostly tried to shown in numbers. In this case the competency based system substantially decreased the time and wage costs of the firm. On the other hand, the flow of the process from a selection procedure made the control of the process easier and increased the effectiveness of the steps.In the world of descending sources and great competition firms must re-build their workflows and procedures and always look for better. Bencmarking is a way for this aim. Firms can also use their equities and start from the beginning. The thought shouldn?t be forgotten is that firms are living organisms with their self cultures.