Türkiye'de ve dünyada vicdani ret
Conscientious objection in Turkey and in the world
- Tez No: 263690
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMET AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Vicdani ret önümüzdeki dönemde Türkiye'deki tüm toplumsal ve siyasal muhalefet cepheleri arasında kendisine ayrıcalıklı bir yer edinecektir. Bunun sebebi ülkeye hâkim ideolojik yapının en önemli kalelerinden biri olan militarizme karşı kendi muhalefetini tavizsiz ve doğrudan yönelten, bedel ödemekten çekinmeyen ve vicdan gibi kişisel bir değerle gerekçelendirildiğinden samimiyetinden sual edilmesi hiç de kolay olmayan bir tutum olmasıdır. Bu çalışma, vicdani reddin hem Türkiye'de hem de dünyada geçirdiği aşamaları ve bugün itibariyle geldiği noktayı anlatmaktadır. Gelinen noktada Türkiye'deki toplumsal yapı üzerinde vicdani reddin yarattığı ya da yaratabileceği değişiklikleri gözlemlemek veya öngörmeye çalışmak bu tezin temel kaygısıdır.
Özet (Çeviri)
Conscientious objection will probably earn itself a privileged position among the social and political opposition fronts in Turkey in the near future. This is because it directs its opposition against militarism which is one of the strongholds of this country?s dominant ideological construction, without making concessions and very directly without abstaining from the consequences and also because it is an approach whose sincerety cannot be questioned since it is rationalized through a personal value based on pure conscience. This research defines the phases and the current state of conscientious objection both in Turkey and throughout the world. The main purpose of this thesis is to observe and/or try to foresee the changes conscientious objection has already imposed upon or may impose upon the social construction in Turkey.