Karşılaştırmalı bir çalışma: Birleşmiş Milletlerin 11 Eylül 2001 öncesi ve sonrası terör politikaları
A comparative study: United Nation?s politics of terror before and after 11 September 2001
  1. Tez No: 263691
  2. Yazar: OLCAY FIRAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN ZEYNEP OKTAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tezin amacı 11 Eylül 2001 terör saldırılarının ardından günümüz dünyasının en ciddi ve en tehlikeli problemlerinden biri olarak kabul gören uluslararası terörizmle mücadelede uluslararası işbirliğinin önemini ortaya koymak ve böylesi bir işbirliğinin en önemli platformu olan Birleşmiş Milletlerin (BM) bu alandaki çalışmalarını incelemektir. Birleşmiş Milletlerin terörizmle mücadelede ana organlarından Genel Kurul ve Güvenlik Konseyi tarafından uluslararası terörizmle ilgili aldığı kararlarda 11 Eylül 2001'de yaşanan terör saldırılarının etkisi yine uluslararası hukukun temel araçlarından olan uluslararası sözleşmelerin terörizm ile ilgili olanlarına da değinilerek, ortaya konmuştur. Ayrıca uluslararası bağlamda terörizme ilişkin mevcut birtakım kavramsal güçlükler de irdelenerek, Birleşmiş Milletlerin 11 Eylül terör saldırıları sonrasında politikalarında meydana gelen değişimler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to present the significance of international collaboration in prevention of international terrorism which is seen as one of the most dangerous and serious problems and to examine the studies of United Nation, that is the major platform in the meanings of international collaboration, in that field. Moreover, the impact of 11 September 2001 terrorist attacks on the decisions of General Committee and Security Council are studied. Also in the context of international terrorism, international agreements are searched. In addition to conceptual difficulties about international terrorism after 9/11 attacks, one of the concerns of the study is to discuss the emerging changes of United Nations? policies towards terrorism.