Sosyoekonomik değişkenlerin ve okulun eğitim kaynaklarının ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin akademik başarı düzeyleri ile ilişki durumu
The correlation between primary school seventh grade students? academic success and socioeconomic factors and school?s education sources
- Tez No: 263698
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKBER TOMUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sosyoekonomik Değişkenlerin ve Okulun Eğitim Kaynaklarının İlköğretim 7. Sınıf Öğrencilerinin Akademik Başarı Düzeyleri İle İlişki DurumuAraştırma sonuçları, öğrencilerin akademik başarısının belli ölçüde öğrencinin içinde yetiştiği sosyoekonomik değişkenlere ve öğrenim gördüğü okulun eğitim kaynaklarına bağlı olarak ortaya konabileceğini işaret etmektedir. Yapılan araştırmalara bakıldığında, akademik başarıyla sosyoekonomik özelliklerin ilişkisini inceleyen çok sayıda çalışma olmasına rağmen, okulun eğitim kaynakları ve ekonomik başarı ilişkisini inceleyen çok az çalışma bulunmaktadır. Son yıllarda Burdur ilinde ulusal düzeyde yapılan sınavlarda öğrenci başarıları giderek artmaktadır. Burdur ilindeki öğrencilerin akademik başarılarıyla sosyoekonomik özellikleri ve okulun eğitim kaynakları arasındaki ilişkinin belirlenmesiyle eğitimde eşitsizlikleri azaltmak ve başarıyı arttırmak için geliştirilecek stratejilere veri sağlanabileceği düşünülmektedir.Bu araştırma, 2007-2008 eğitim-öğretim yılı ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin akademik başarı düzeyleri ile sosyoekonomik özellikleri ve okulun eğitim kaynakları arasındaki ilişki durumunu belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, ailenin sosyoekonomik düzeyinin ve okul kaynaklarının öğrencilerin başarısında bir etkisinin ve ilişkisinin olup olmadığını belirlemeyi amaçladığından analitik modelde bir çalışmadır. Araştırma 2007-2008 eğitim- öğretim döneminde Burdur ilindeki merkez, ilçe ve köylerdeki resmi ilköğretim okullarında öğrenim gören 7. sınıf öğrencileri ile sınırlıdır. Sosyoekonomik değişkenler; cinsiyet, aile geliri, anne ve babanın eğitim düzeyi, aile desteği, yerleşim yeri, kardeş sayısı, dershane ve kursa gitme, kurs süresi, kurs ücreti ve aile büyüklüğüyle sınırlıdır. Okulun eğitim kaynakları; fiziki, ekonomik ve personel kaynaklarıyla sınırlıdır. Akademik başarı olarak; 2007-2008 eğitim-öğretim döneminde yapılan Seviye Belirleme Sınavı Puanları (SBS), Yılsonu Başarı Puanları (YBP) ve Sınıf Puanları (SP) kullanılmıştır. 2007-2008 eğitim-öğretim yılında Burdur ilinde 7. sınıfta toplam 3479 öğrenci öğrenim görmektedir. Bunların 995'i il merkezinde, 1576'sı ilçe merkezlerinde ve 908'i de köylerde öğrenim görmektedir. İl merkezinde 24, ilçe merkezinde 32 ve köylerde ise 101 ilköğretim okulu vardır. Örneklem seçiminde ?iki aşamalı örneklem tekniği? kullanılmıştır. İlk aşamada yerleşim yerlerine göre örneklem seçimi, ?gelişigüzel yerleşim kümeli örneklemi? ile yapılmıştır. Yerleşim yeri olarak il merkezi, ilçe merkezi, kasaba ve köyler alınmıştır. Örneklem için il merkezinden 19 okul ve 802 öğrenci (410 E, 392 K), ilçelerden 13 okul ve 923 öğrenci (477 E, 446 K) ve köylerden 9 okul ve 269 öğrenci (142 E, 127 K) seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak geliştirilen anketle toplam 1994 öğrenciden veri elde edilmiştir. Hatalı ve eksik bilgi veren öğrencilerin verileri çıkarıldıktan sonra 1284 öğrencinin verileri üzerinde istatistiksel analiz yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak ?öğrenci anketi? ve ?okul anketi? kullanılmıştır. Bu anketler, Ekonomik İşbirliği Ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD), Uluslar arası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) 2006 raporundan derlenerek oluşturulmuştur. Araştırma verileri üzerinde, değişkenler arası ilişkiyi belirlemek için Korelasyon, akademik başarı üzerinde sosyoekonomik faktörlerin etki durumlarını belirlemek için ?çoklu doğrusal regresyon?, ?ANOVA? ve ?t-testi? analizleri yapılmıştır. Ayrıca, okulun eğitim kaynaklarının dağılımları için Tanımlayıcı İstatistikler (Ortalama, Standart Sapma, Yüzdelikler) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Correlation Between Primary School Seventh Grade Students? Academic Success and Socioeconomic Factors and School?s Education SourcesResearch conclusions show that students? academic success connected with socioeconomic factors and schools? education sources. As we look in researches, there are lots of researches which examine the correlation of academic success and socioeconomic factors, but there are just a few researches which examine the correlation of academic success and school?s education sources. In research years, students? achievement has increasingly risen up in national level examinations in Burdur. Determining of correlation between academic success, socioeconomic factors and school?s education sources will decrease education inequalities and will provide a data for strategies which increase achievement.This study aims to determine the correlation between socioeconomic factors, school?s education sources and academic success of seventh grade students who learned in Burdur in 2007- 2008 schooling year. This study aims to determine whether there is an influence of socioeconomic factors and school?s education sources on students achievement or not. Because of this, this study is in the model of descriptive analytical. This study restricted with seventh grade students who learned in primary schools in centre, counties and villages of Burdur in 2007- 2008 schooling year. Socioeconomic factors restricted with gender, family?s income, father and mother?s education level, parental support, family size, number of siblings, going to course, course duration, course fee and dwelling-unit. School?s education sources restricted with physical, economic and personel sources. As indicator of academic success SBS (level determination test) points, YBP (year-end success point) and SP (class point) which done in 2007-2008 schooling year were used.İn Burdur, total, 3479 seventh grade students learn in primary schools in 2007-2008 schooling year. 995 of them learn in centrum, 1576 of them learn in counties and 908 of them learn in villages. In centrum, there are 24 primary schools, in counties there are 32 and in villages there are 101 primary schools. For sample election ?two-stage sampling technique? was used. At firs stage, sample election according to dwelling-unit was done with ?random residental cluster sampling technique?. As indicator of dwelling-unit; centrum, counties and villages were used. For sample election, 19 schools and 802 students (410 Male, 392 Female) from centrum; 13 schools and 923 students (477 M, 446 F) from counties; 9 schools and 269 students (142 M, 127 F) from villages were chosen. To collect data the questionnaire was developped. With this questionnaire, data was acquired from 1994 students. After removing the deficient and faulty datas, statistical analysis was used on 1284 students? data. To collect data ?Student Questionnaire? and ?School Questionnaire? were used. This questionnaires were constituted by compiling from OECD?s PISA 2006 report.On datas, to determine the correlation between variables ?Correlation analysis?, to determine the effect of socioeconomic factors on academic success ?multi-linear regression analysis?, ANOVA? and ?t-test? and to show the distribution of school?s education sources, descriptive statistics (mean, standart deviation, percentage) were used.