Küresel mali krizin global piyasalardaki etkisi ve Decoupling Hipotezi
Impact of global finacial crisis in the global market and Decoupling Hypothesis
  1. Tez No: 263699
  2. Yazar: NERGİS GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN OKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
Dünyanın en büyük ekonomisi olarak kabul edilen Amerika Birleşik Devletleri'nde 2007 yılının ortalarından itibaren başlayan mortgage krizi, önce bir kredi krizine ardından da bir küresel krize dönüşmüştür. Yaşanan kriz serbestleşme yıllarından sonra yaşanan krizlerden farklılık göstermiş ve yine o krizlere oranla daha fazla hissedilmiştir. ABD kaynaklı bu kriz sadece ABD'yi değil tüm dünya ülkelerini etkilemiştir. Krize yön veren ABD kaynaklı gelişmelerin etkileri diğer ülkelerde de görülmeye başlanmakla birlikte krize dair çeşitli fikirler ortaya atılmıştır. Ortaya atılan tezlerden birisi de ayrışma (decoupling) teorisinin gerşekleşip gerçekleşmediği olmuştur. Bu teorinin tartışılmaya başlanmasının en büyük nedeni, gelişmiş ve gelişmekte olan ülke borsalarının genelinin krize yön verecek her türlü ABD kaynaklı haberden etkilenmiş olmasıdır. Bu bitirme tezinde, küresel mali krizin borsaları etkileme boyutu ele alınmıştır. Krizin borsalar üzerindeki etkisi ve yaşanan borsa kayıpları incelenmiştir. İnceleme esnasında endekslere ait grafikler kullanılmıştır. Amaç, küresel mali krizin sadece ABD borsalarını değil, gelişmiş olan diğer ülkelerin borsalarını aynı zamanda da ayrışma teorisinin aksine gelişmekte olan ülke borsalarını da etkilediğini ortaya koymak, kriz süresince ABD'de kaynaklı haberlerle borsaların nasıl seyir izlediğini ayrışma hipotezi çerçevesinde açıklamaya çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
The mortgage crisis that started in 2007 in the US; the largest economy in the world, has first evolved into a credit crisis, and then into a global crisis. This crisis has been different from the ones that were experienced after the liberalization years and also has been felt (by) more (people). The crisis originating from the US has not only affected US, but all the countries in the world. As the effects of the proceeding events determining the direction of the crisis in the US started to be seen in other countries, various ideas about the crisis have been brought forward. One of these ideas was, if the decoupling theory has been realized or not. The main reason for why this theory was started to be discussed is because, in general, all the developed and developing countries? stock markets have been affected by all kinds of news of US origin that would influence the direction of the crisis. In this thesis, the scale of the global financial crisis effects on the stock markets has been discussed. The effects of the crisis on the stock markets and the losses have been examined. Index graphics have been used for this examination. The purpose of this thesis is to set forth that the global financial crisis has not only affected the US markets but also other countries? markets, as well as the developing countries? on contrary to the decoupling theory, and to explain the movements (fluctuation) of the indexes affected by the news of US origin, within the framework of the decoupling theory.