1980-2000 arası Türk hikaye kitaplarında fantastik unsurlar
Fantastic elements in Turkish story books between 1980- 2000
  1. Tez No: 263700
  2. Yazar: İNCİ TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Fantastik edebiyat, gerçekdışının dünyasına, hayatın karanlık yönüne atılan bir adımdır. Okuyucuyu gizemli varlıklarla dolu diyarlara sürükler, gerçeklik yasalarının kırılmaya, zaman ve mekanın değişime uğradığı başka dünyalara kapı aralar. Sanatçının muhayyilesinden beslenen, yanılsamaları, doğaüstüyü, düşleri, dönüşümleri, yaşamın karanlık yüzüne adanmış hayatları gizeminde barındıran fantastik, okuyucuyu şaşkınlığa düşürürken, fantastik eser, insana musallat olan varlıkları ortaya koyuşu, bilinçaltının arzularını dışa vuruşu ve sağladığı sonsuz hayal serbestliği ile kalıpları aşamayan bireye, hem panik hem de özgürlük duygusunu yaşatır.Peri masalları ve destan gibi olağanüstüyü konu edinen türlerce öncelenen fantastiğin ortaya çıkışı 18. yy'a rastlamaktadır. Dehşet ve kaygının hüküm sürdüğü korkulu düşlerle ilgili olarak ortaya çıkan fantastik, zamanla korkunun cafcafından kurtularak, okuyucuyu şaşırtmak amacıyla, gerçek dünyaya gizemin dahil edilmesi, gerçek dünyanın fantastiğe büründürülerek verilmesi şeklinde bir özellik kazanmıştır.Zamana ve kültüre göre ortaya konan her eser kendi fantastik alanını çizmiş, bu nedenle fantastiğe kesin sınırlar konulamamıştır.Batılı anlamda roman ve hikâyelerin kaleme alındığı Tanzimat Edebiyatından bu yana yazarların gerçekçilik anlayışı doğrultusunda benimsenmeyen hatta başlangıçta hor görülen fantastik, gerçeklikten kurtulmaya çalışan modern zamanlar bireyinin ilgisiyle, son dönemde dünya edebiyatında gözlenen yükselişi ve kazandığı hatırı sayılır okur kitlesine paralel olarak Türk Edebiyatında da önem kazanmış, bu alanda dikkate değer ölçüde eserler verilmiştir.Kendi bilincinin uçurumlarının kıyısında bulunan modern zamanlar bireyi, fantastikle birlikte, gerçek dünyada ifade etme cesaretini bulamayacağı, doyurulmadığı müddetçe güçlenen bilinçaltı düşlerini, fantastik diyarlarda, olağanüstünün gölgesine sığınarak özgürce dile getirip yaşayabildiği bir kaçış alanı yakalamıştır.
Özet (Çeviri)
Fantastic literature is a step taken to the supernatural world, to the dark side of life. The fantasy drags the reader to the land that full of mysterious things, and brings another world up where laws of the reality are broken, time and space are changed.The fantastic feeding on the artist?s imagination, keep back the life which has been dedicated to the dark side of life, illusion, supernatural, dreams, conversions with it?s mystery, and suprised the reader. Fantastic works tell the monsters that pester the people, reveal the unconscious desires, give the freedom to imagine, and make the person who can?t exceed the patterns, feel both panic and freedom.Emergence of the fantastic coincides to the 18th century, before that there were species such as fairy tales and epics which were subject to supernaturel. Fantastic that appears with fearful dreams dominating horror and fear,gets rid of the fear?s pomp in time and has become a feature in the form that to be included mystery to the real to surprise the reader.According to the time and culture, each work has been determined it?s own fantastic area; therefore, no one could have put strict limits to the fantastic.Since the Tanzimat Literature, when western novels and stories have been written, in line with the authors? understanding of realizm, fantastic hasn?t been adopted, and has been depreciated.But in parallel with the modern times people? interest trying to escape from the reality, as well as the observed rise in the world literature in the last period, and winned respected reader mass, ıt has come into prominence in Turkish Literature.The considerable works have been given in this field.With the fantastic,the modern times people on the coastal of the gap of their own self- awareness have captured an area in which they live and tell freely their unconscious dreams which can?t be expressed in the real world, but in the land of fantasy by refuging in the shadow of supernatural.