Bireyci ve toplulukçu kültürün yönetim üzerine etkileri: Yönetici adayları üzerinde bir araştırma
Individualist and collectivist culture and the effects on management: A research on executive candidates
- Tez No: 263736
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER ÇARIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Günümüzde insan unsuru rekabet ortamındaki organizasyonlar için daha da önemlidir. Organizasyonlar daha fazla kar ve pazar payı için diğerleriyle rekabet etmek zorundadırlar, bu yüzden acımasız pazar şartlarında çalışabilecek insanlara öncesinden daha fazla ihtiyaç duymaktadırlar. Bu şartlar altında hangi firma bünyesindeki insan kaynağını etkili bir şekilde kullanırsa, o organizasyon yaşamını sürdürecek ve bu pazarda rakiplerine karşı büyük bir avantaj sağlayacaktır. İnsan kaynağını etkili bir şekilde kullanmanın yolu ise her bireyin kültürel niteliklerinin iş yaşamını etkilediği gerçeğini kabul etmek ve işgören seçiminde bu unsura dikkat etmekten geçmektedir.Küreselleşme olarak sıklıkla dile getirilen, teknoloji ve işgücünün sınırların ötesine geçmesi ve bilginin ulaşılabilirliğinin artması, günümüz dünyasında faaliyet gösteren firmaların stratejilerini de değiştirmesine sebep olmuştur. Bunun nedeni işgücü piyasasında, sayıları her geçen gün artan, teknik yeterlilikleri yüksek adaylar arasından firma hedeflerine en uygun personelin seçilmesi sürecinin zorlaşması, seçilen personelin ise firmada uyum içerisinde çalıştırılarak ve işe motive edilmesinin karmaşık süreçler haline gelmesidir.İnsan unsurunun etkin kullanılmasında örgüt kültürü ve örgüte bağlılık çok önemli araçlardır. Her örgütte farklı şekillerde ortaya çıkan kültür ve bağlılık kavramları, uygun şekilde yönetilirse olumlu katkı sağladıkları tartışılmaz bir gerçektir.Bu çalışmanın amacı farklı kültürel niteliklerin, kişilerin yönetim algıları üzerinde oluşturduğu etkileri Geert Hofstede'nin tanımladığı Bireyci-Toplulukçu kültür ayrımı açısından karşılaştırmak ve ortaya çıkan farklılıkların sebeplerini tespit etmeye çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, in competitive environment the human factor is even more important for organizations. Organizations have to compete with others for more profit and market share, therefore people are needed, who able to work in brutal market conditions, more than before. Under these conditions, which company effectively uses the human resources, will continue to live and will provide a grat advantage against it?s competitors. The ways of effectively use human resources are, accept the fact that each individual?s cultural characteristics affect their business life and to pay attention to these factors in the selection of employee.The increasing accessibility of information, technologies and labors overreaching the boundaries, often raised as globalization, cause to change strategies of companies operating in today?s world. This is because of the process of selecting the most appropriate personel have become difficult in the labor market, which has the number of high technical competence candidates increasing every day, motivating the selected personel and running them in harmony are become a complex process.Organization culture and commitment to the organization are very important tools of effectively using human resources. If the organization properly manage the culture and commitment consepts, appears different ways in every organization, they can be an indisputable fact that a positive contribution.This study aims to compare person?s different cultural attributes how to affect their management perceptions, on the basis of Individualist-Collectivist Culture, identified by Geert Hofstede, and aims to determine reasons of diffences.