Kültürün örgütsel iletişim üzerine etkisi: İki farklı ülkede faaliyet gösteren iki işletme arasında karşılaştırmalı bir araştırma
Impact of culture on organizational communication: A comparative study between two organizations from two different countries
- Tez No: 288344
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖZKANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Örgütlerin faaliyet gösterdikleri ülkelerdeki insanların davranışları ve sosyo-kültürel değerleri örgütleri etkileyen çevresel faktörlerdendir. Bu çalışmada çalışanların davranışlarını etkileyen en önemli etkenlerden birisi olan işletmelerin bulunduğu ve faaliyet gösterdikleri kültürün, çalışanların iletişim süreçlerine etkisi incelenmiştir. Bununla beraber işletmelerin örgüt kültürlerinin oluşumunda içinde bulundukları toplumun kültüründen ne derece etkilendikleri değerlendirilmiştir.Küreselleşme sürecinden en çok etkilenen sektörlerden birisi olmasından dolayı bu çalışmada gıda sektöründe faaliyet gösteren işletmeler seçilmiştir. İncelenen işletmelerden birisi Türkiye'de, diğeri ise Amerika Birleşik Devletleri'nde faaliyet göstermektedir. Çalışmada işletmelerde gözlem ve her işletmeden iki çalışanla gerçekleştirilen mülakatlar yoluyla veri toplanmıştır. Bu uygulamanın sonucunda işletme çalışanlarının iletişim süreçlerinin bulundukları kültürden büyük oranda etkilendiği görülmüştür. Bireyci kültürün özelliklerini taşıyan ABD'de çalışanların birbirleriyle daha mesafeli oldukları ve iletişimlerinde daha doğrudan olmayı tercih ettikleri belirlenmiştir. Diğer taraftan toplulukçu kültürün özelliklerine sahip olan Türkiye'de ise çalışanların birbirleriyle daha yakın olmayı tercih ettikleri ve birbirlerine karşı itibarlarını korumaya özen gösterdikleri görülmüştür. Ayrıca bu çalışmada işletmelerin örgüt kültürlerini oluştururken bulundukları kültürden kendi çıkarları doğrultusunda farklılaşmaya çalıştıkları da dikkat çekmiştir. Bu çalışmanın sonucunda bir işletmenin diğer ülkelerde başarılı bir şekilde faaliyet gösterebilmesi için o ülkenin kültürel yapısını analiz ederek bazı yapısal değişiklikleri gerçekleştirmesi gerektiği ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Employer?s behaviors and socio-cultural values are important environmental factors that affect the success of organizations. In this study, the impact of culture on the communication of employers was investigated. Moreover, the degree of impact of general culture in which the organization is present on the organizational culture was assessed.As food industry is one of the industries that are greatly affected by globalization, two food companies that are operating in two different cultures were investigated. The analyzed companies in this study were located in Turkey and in the United States. The data is collected by conducting interviews with two employees from each company and observations. As a result of this study, it was observed that the communication of employees is highly dependent on the culture that the companies were located at. Employees in the US, which showed the characteristics of individualistic cultures, were more distant from each other and preferred direct communication with each other. On the other hand, in Turkey, which is known to be a collectivistic culture, employees prefer to be closer to each other and pay special attention to save each other?s faces. In addition, it was observed that the companies were trying to adjust their organizational culture for improving the efficiency of their employees. As a result of this study, it was evident that it is crucial for a company to analyze the culture of the new location and make necessary structural changes to be successful in another culture.