KOBİ lerde ar-ge ve ihracat desteği Gebze Organize Sanayi Bölgesi üzerine bir araştırma
Research and development and exportation support for small and medium size enterprises a research on gebze industrial zone
- Tez No: 263763
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUSA TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Küçük ve Orta Boy İşletmeler (KOBİ) dünya ekonomisinde pek çok açıdan önemli bir yere sahiptirler. Türkiye'de de benzer şekilde ekonominin temel yapı taşını oluşturan KOBİ'ler sundukları esneklik, istihdama katkıları, büyük işletmeleri tamamlayıcı olmaları, krizlerden daha az düzeyde etkilenmeleri açısından etkin konumdadırlar.Günümüz dünyasında işletmelerin küresel şartlarda hayatta kalabilmesi için sürekli bir yenilik arayışı ve yarışı içerisinde olması gerekmektedir. Bu doğrultuda ekonomide büyük pay sahibi konumunda olan KOBİ'ler Araştırma Geliştirme (Ar-Ge) faaliyetlerine önem vermelidir. Çalışmanın ilk kısmında dünya ve Türkiye'de ki Ar-Ge eğilimleri ve KOBİ'lere yönelik Ar-Ge destekleri üzerinde durulmuştur.Çalışmanın ikinci bölümünde sınırların artık soyut kavramlar olarak yer ettiği dünyada yaptığını tanıtıp, ürettiğini anlatmanın yöntemi olan ihracat kavramı üzerinde durulmuştur. KOBİ ve ihracat kavramlarından yola çıkılarak, ihracatta KOBİ'lere sağlanan desteklerden bahsedilmiştir.Ar-Ge ve İhracat destekleriyle ilgili olarak Gebze Organize Sanayi Bölgesinde bulunan KOBİ'ler üzerine alan çalışması yapılmış KOBİ'lerin Ar-Ge ve İhracat desteklerinden ne ölçüde yararlandıkları belirlenip, desteklerden faydalanan ve faydalanmayan KOBİ'ler arasındaki farklılıklar ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Small and Middle size Enterprises (SMEs) have an important place in world economy in many ways. SMEs, which are the cornerstones of the economy in Turkey, are active in respects of flexibility, contribution to employment, being complementary to big businesses and being less affected from crises.Today, businesses should be in a continuous race and search for innovation to survive in current global conditions. Accordingly, SMEs, having an important role in economy, should give importance to Research and Development (R&D) activities. In the first part of the study, R&D tendencies in the world and Turkey and R&D subsidies for SMEs are handled.In second part of the study, term of exportation, which is the method of introducing the manufactured goods and telling about them in the world where borders became abstract terms, is discussed. By dealing with terms of SME and exportation, granted financial supports to SMEs for exportation are mentioned.A fieldwork, concerning R&D and exportation subsidies, has been conducted on SMEs in Gebze Industrial Zone. It has been sought to be figured out that to what extent SMEs benefit from R&D and exportation subsidies, and differences between SMEs who benefit from financial supports and of those who don?t.