KOSGEB AR-GE, inovasyon desteklerinin değerlendirilmesi: Bursa organize sanayi bölgesi ve Nilüfer organize sanayi bölgesi KOBİ'leri özelinde bir çalışma
Rewiew of KOSGEB's R&D, innovation supports: A spesific study on MSE's of Bursa organized industrial zone and Nilufer organized industrial zone
  1. Tez No: 581617
  2. Yazar: YAKUP PİRİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ACIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
KOBİ'ler yapmış oldukları üretim, gerçekleştirdikleri ihracat, ödemiş oldukları vergiler ve yaratmış olduğu istihdam ile ekonomide önemli rol oynamaktadırlar. Ulusal ve uluslararası piyasalarda taşıyıc güç olan ve ekonomilerin lokomotifi KOBİ'lerin ulusal ve uluslararası pazarda rekabet edebilirliği çok yüksek düzeyde önem arz etmektedir. Rekabetçi olmak için ise KOBİ'lerin en önemli enstürmanlarından başlıcası Ar-Ge ve İnovasyon çalışmalarıdır. Ar-Ge'ye ilişkin kamu teşvikleri çoğu ülkede inovatif faaliyetleri desteklemek için temel enstrümanlardandır. Farklı ülkelerde desteklendiği gibi ülkemizde de Ar-Ge yenilik faaliyetleri için girişimcilere destek ve finansman sağlayan farklı kamu kurumları mevcuttur. KOBİ'lerin hem doğrudan hem de dolaylı desteklerden yararlanma seviyesini belirleyen en önemli faktör; işletmenin lisans, telif veya patent sahibi olma durumudur.Ülke ekonomisinin esas taşıyıcı kolonunun KOBİ'ler olduğu değerledirildiğinde Ar-Ge kapsamında verilen desteklerinden KOBİ'lerin en yüksek payı alması gerekmektedir. KOBİ'lerin hem doğrudan hem de dolaylı desteklerden yararlanma seviyesini belirleyen en önemli faktör; işletmenin lisans, telif veya patent sahibi olma durumudur. Buna rağmen Türkiye'de KOBİ inovasyon kapasitesinin bir ölçeği olan Ar-Ge harcamaları hala arzu edilen seviyeye ulaşılamamıştır. Ar-Ge ve inovasyonu destekler nitelikte alınan tedbirlere ve politikalara rağmen işletmelerin ağır vergi yükleri önemli bir engel teşkil etmektedir. KOBİ'lere pek çok farklı alanda destek sağlamakla birlikte Ar-Ge konsuunda da destek sağlayan kurumların başında KOSGEB sayılabilir. Bu çalışmada, Bursa Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve Nilüfer Organize Sanayi Bölgesinde (NOSAB) Ar-Ge İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı kapsamında projelerini başarıyla bitiren işletmelere programın katkısı incelenmiştir. Gerçekleştirilen anket uygulamasıyla, hem işletmelerin temel verileri hem de desteğin işletmeye katkısı araştırılmıştır. Çalışma kapsamında projesi başarıyla tamamlanmış 63 işletmeye anket uygulaması sonrasında sonuçların bilgisayar programı vasıtası ile istatistiki olarak analiz edilmesi ile çeşitli sonuçlara ulaşılmıştır. Tüm sonuçlar beraber değerlendirildiğinde; Ar-Ge İnovasyon Destek Programı yaralanan işletmeler açısından projeden sonraki dönem ile önceki dönem karşılaştırıldığında pozitif yönde önemli katkılar sağlamaktadır. Bu gerekçe ile programdan yaralanan ve yararlanabilecek potansiyelde işletme sayısını artırmak ana hedef olmalıdır. Bu amaçla sektörel temelde, işleteme büyüklüğü ve yaşı esas alınarak, Ar-Ge kapasitesi ve kültürü değerlendirilerek, bölgesel bazda makro ve mikro ekonomik hedefler dahilinde destek kalemlerinde ve destek rakamlarında farklılaşmaya gidilmelidir.
Özet (Çeviri)
SMEs play an important role in the economy with their production, exports, taxes and employment. Competitiveness of SMEs, which are the driving forces of national and international markets and the locomotive of economies, is highly important in the national and international market. In order to be competitive, one of the most important instruments of SMEs is R & D and Innovation. Public incentives for R & D are key instruments to support innovative activities in most countries. There are different public institutions in Turkey that support and finance entrepreneurs for R & D innovation activities as they are supported in different countries. The most important factor determining the level of SMEs benefiting from both direct and indirect supports is; When it is considered that the main carrier column of the country economy is SMEs, SMEs should get the highest share from the support given within the scope of R & D. The most important factor determining the level of SMEs benefiting from both direct and indirect supports is; a license, copyright or patent. Despite the scale of the innovation capacity of SMEs in R & D spending in Turkey it is still not reached the desired level. Despite the measures and policies taken to support R & D and innovation, heavy tax burdens of enterprises constitute an important obstacle. KOSGEB is one of the leading institutions providing support to SMEs in many different fields as well as R & D concept. In this study, the contribution of the program to the enterprises that successfully completed their projects within the scope of R & D Innovation and Industrial Application Support Program in Bursa Organized Industrial Zone (OSB) and Nilüfer Organized Industrial Zone (NOSAB) was examined. With the survey application, both the basic data of the enterprises and the contribution of the support to the enterprise were investigated. Within the scope of the study, 63 companies whose projects have been successfully completed have obtained various results by analyzing the results statistically by computer program after the survey application. When all the results are evaluated together; The R & D Innovation Support Program contributes positively to the injured enterprises compared to the period after the project and the previous period. With this justification, the main goal should be to increase the number of enterprises benefiting from the program and potentially benefiting. For this purpose, on a sectoral basis, based on operational size and age, R & D capacity and culture should be evaluated and differentiation should be made in support items and support figures within the macro and micro economic targets on regional basis.