Türkiye'deki güzel sanatlar fakülteleri müzik bölümleri eğitim programlarının incelenmesi
Investigation of training programmes of music department of fine arts faculties in Turkey
  1. Tez No: 263789
  2. Yazar: EMRAH LEHİMLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAT YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'deki Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümleri eğitim programlarının karşılaştırılarak, derslerin kredi, isim ve içerikleri açısından farklılıklarının ve benzerliklerinin ortaya konulmasıdır.Araştırmanın evrenini, Türkiye'deki 57 Güzel Sanatlar Fakültesi içerisinden, eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdüren 15 Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü, araştırmanın örneklemini ise, random (Rastlantısal) yöntemiyle belirlenen 10 Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü oluşturmaktadır.Araştırma yapılırken Türkiye'de bulunan Güzel Sanatlar Fakülteleri Müzik Bölümleri saptanarak bu bölümlerin eğitim programlarında yer alan dersler Teorik/Kuramsal Dersler, Müzikal Performansa Dayalı Dersler, Genel Kültür Dersleri, Teknoloji Dersleri ve Seçmeli Dersler olarak sınıflandırılmış, kredi, isim ve içerik yönünden benzerlik ve farklılıkları ortaya konulmuştur.Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, Türkiye'de bulunan Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümleri eğitim programlarında yer alan derslerin kredi, isim ve içerik açısından birbirleriyle uyuşmadığı görülmüştür.Araştırma sonucunda elde edilen bulgular yorumlanarak, çalışmadan çıkan sonuçlar ve olası çözüm önerileri maddeler halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the this research is to compare the Training Programmes of Music Departments of Fine Arts Faculties in Turkey, and to realise the resemblances and differences at the point of credies of cources, names and contents.The areas of researech are 15 Fine Arts Faculties Music Departments, which have been continuing educating and training activities among the 57 Fine Arts Faculties in Turkey, and the samplings of the research are 10 Fine Arts Faculties Music Departments, which have been obtained randomly (Random Method).During the research Music Departments of Fine Arts Faculties in Turkey have been fixed and courses which are in the training programmes in these departments, have been classified in the form of Theoretical/ Hypothetical Courses, Musical Performance Courses, General Culture Courses, Technolojy Courses, and Elective Courses, on the other hand; their resemblances and differences have been put down at the point of credies, names and content.According to the findings at the end of the research, it has been seen that there are disagreements at the point of credies of lessons, names and contents between the training programmes of Music Departments of Fine Arts Faculties in Turkey.At the end of the research obtained findings have been critisized, results of research and probable solution suggestions have been presented in the form of articles.