Türkiye'deki üniversitelerin müzik eğitimi anabilim dalı flüt dersi programlarının Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri flüt programı ile devamlılık bakımından incelenmesi
A research in to the contiunity of 'the instrument education for the flute' between the Anatolian High School of fine arts and music depertments of universities in Turkey
- Tez No: 160543
- Danışmanlar: PROF.DR. SALİH AKKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
TÜRKİYE'DEKİ ÜNİVERSİTELERİN MÜZİK EĞİTİMİ ANABİLİM DALI FLÜT DERSİ PROGRAMLARININ ANADOLU GÜZEL SANATLAR LİSELERİ FLÜT PROGRAMI İLE DEVAMLILIK BAKIMINDAN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Yucan BİLGİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ankara 2005 ÖZET Bıı araştırma, Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Son Sınıf Flüt Dersi Programları ve üniversitelere bağlı Eğitim Fakülteleri Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Bireysel Çalgı eğitimi MI Flüt Dersi Programlarının birbirleri arasında nasıl ve ne ölçüde benzerlik gösterdiği ve birbirlerinin devamı niteliğinde olma durumlarını saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada durum tespitine yönelik bir model esas alınmış, veriler kaynak tarama yoluyla toplanarak işlenmiş, çözümlenmiş ve yorumlanmıştır. Program analizi sonucunda verilerin çözümlenmesi ile elde edilen bulguların değerlendirilmesi sonucunda; Üniversitelere bağlı Eğitim Fakülteleri Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı Bireysel Çalgı Eğitimi I-IÎ Flüt Dersi Programlarının daha önce flüt eğitimi almışöğrenciler© göre hazırlandığı ve bu programım, Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Flüt Dersi Programı ile devam niteliği taşımadığı saptanmıştır. Bu durumdan hareketle, üniversitelere bağlı Eğitim Fakülteleri Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı Bireysel Çalgı Eğitimi I-II Flüt Dersi Programlarının yeniden gözden geçirilmesi üzerinde durulmuş ve önerilerde bulunulmuştur. Bilim Kodu :Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı Anahtar Kelimeler :Flüt Eğitimi Programları Sayfa Adedi :57 Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Salih AKKAŞ
Özet (Çeviri)
İÜ A RESEARCH INTO THE CONTINUITY OF“THE INSTRUMENT EDUCATION FOR THE FLUTE”BETWEEN THE ANATOLIAN HIGH SCHOL OF FINE ARTS AND MUSIC DEPARTMENTS OF UNIVERSITIES IN TURKEY (Thesis For Master's Degree) Yucan BİLGİN GAZİ UNIVERSITY EDUCATION FACULTY MUSIC EDUCATION DEPARTMENT Ankara 2005 ABSTRACT 11 th grades of Anatolian High School of Fine Arts and Music Departments of Universities study the same curriculum to provide continuousness in the instrument education for the flute. This research is about the differences and similarities between these curriculums; and also this research is aimed to see if there is a co-ordination and continuity among these two institutes. All the sources and informations were scanned carefuly and the datum was pretented, analyzed and solved; to point out the existing problems, to come up with an answer and to make valid comments on. In conclusion; we determined that there is no co-ordination and continuity among these two institutes, because there are many differences between these two curriculums. In this context, we believe that these curriculums must be revised and we suggest solutions, in demand.iv Science code Key words Number of pages Adviser :Fine Arts Education Department Music Department :Programs Of The Flute Education :57 : Prof.Dr.Sa!ih AKTAŞ