Les problèmes soc?aux chez Ann?e Ernaux
Annie Ernaux?da toplumsal sorunlar
- Tez No: 263791
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ KÜZECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırma Annie Ernaux'nun eserlerindeki sosyal problemleri ortaya koymak için yapılmıştır.Araştırma kapsamında yazara ait La Place, Les Evenment, La Vie Exterieure,La Honte Je Ne Suis Pas Sortie De Ma Nuit,Se Perdre,La Femme Gelée, Les Armoires Vides, adlı eserleri okunmuş. Bu eserlerden sosyal problemler ortaya çıkarılmıştır.Yazarın eserlerinde ya kendisini, ya annesini ya da babasını anlatmıştır. Yazar babasının hayatının bir çiftlik işçiliğinden esnaflığa ve kendisininse bu aile ortamından edebiyat öğretmenliğine uzanışı. Annesinin hastalığını, kendinin yaptığı kürtajı ayrı ayrı eserlerinde sunulmuştur. Kısaca hayatını bize sunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this studay we aimed to find out the sosial problems of Annie Ernau?s werks.During our resserchs we read her Works wich are enfitled la place, les evenment, la vie exterieure, la honte, je ne suis pas sortiede ma nuit, se perdre, la femme gelée, les armoiresvides, .In her works writrer talked about herself and her family.In her wors ,the canflitBektwen pesant and citizens ,richs and poors ,brıfly the cultural canflit have a great importance.The maın subjek of her werkes is abaut her matther?s diseas,her cureftaj and her father?s dead.Briefly she tald us abaut her tife and conflits that she had.