Kurumsal kaynak planlamasının küçük ve orta boy işletmelerde yeri ve önemi - Erzurum organize Sanayi Bölgesinde bir uygulama ?
Place and importance of enterprise resource planning erp at small and medium sized enterprises -an application in Organized Industrial Zone of Erzurum-
  1. Tez No: 263797
  2. Yazar: MUHAMMET FATİH DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ABDULKADİR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
İşletme kaynaklarının planlanması olarak bilinen Kurumsal Kaynak Planlama sistemi, bir işletmenin tüm faaliyetlerini bütünleşik bir yapıda ele alan ve bu faaliyetler sonucu oluşan girdilerden, işletme için anlamlı çıktılar üreten bir bilgi sistemidir.Bu çalışmada rekabet ve hızın hâkim olduğu iş yaşamında tedarikten dağıtıma kadar işletmelerin tüm fonksiyonlarını bütünleşik bir bilgi/veri sistemi ile yönetilmesini sağlayan Kurumsal Kaynak Planlaması konu edinilmiştir. KKP sistemini kullanmayı düşünen işletmeler için yol gösterici olabilecek şekilde KKP sistemi tanıtılmış, literatür araştırmaları ile günümüze kadar olan gelişimine değinilmiştir. KKP uygulama süreci hakkında bilgi verilerek işletme açısından önemi incelenmiştir.KOBİ'lerin yönetiminde Kurumsal Kaynak Planlaması sisteminin yeri ve önemi, bu araştırmamızda temel sorun olarak ele alınmış, bu sorunun önemi, kapsamı ve KOBİ'lerde uygulanması Erzurum ilinde anket bazında incelenmiştir. Erzurum ilinde bulunan KOBİ'lerde Kurumsal Kaynak Planlaması sistemine verilen önem derecesi ölçülmeye çalışılmış, araştırmadan elde edilen verilere göre KOBİ'lerin Kurumsal Kaynak Planlaması sistemlerini daha etkin ve verimli bir şekilde kullanabilmeleri ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ERP system, as it is known as Enterprise Resource Planning, is an information system which considers all the activities of an enterprise in an integrated structure and provides meaningful outputs from the inputs of these activities.In this study, the topic is Enterprise Resource Planning (ERP) which enables enterprise to maintain all its functions with an integrated data system. ERP system was made known for the companies which want to use ERP, mentioned its progress up to now with the literature research. Process of implementation was informed and was analyzed the importance for company.It was tried to measure to what extend Small and Medium-Sized Enterprises operating in Erzurum used Enterprise Resource Planning System in business decision making. To determine the level of effectiveness of Enterprise Resource Planning Systems, a questionnaire was used. In the light of findings, provided by research, some recommendations to lead Small and Medium-Sized Enterprises to use Enterprise Resource Planning more effectively were made.