KOBİ'lerin finansmanında teşviklerin yeri ve önemi - Kayseri'de teşvik uygulamaları
Importance and place of the incentives at the financing of SMES - incentive applications in Kayseri-
- Tez No: 263796
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ÖNDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) yaratılan katma değer, üretim ve istihdam vb. bakımından Türkiye'nin ekonomik ve sosyal alanında önemli bir yer işgal etmektedirler. KOBİ'lerin uygun ve zamanlı finansman kaynaklarına ulaşmaları yeni kurulan ve büyüyen işletmeler açısından büyük önem taşımaktadır. Avrupa Birliği'ne (AB) geçiş sürecindeki Türkiye'de hem nitelik hem de nicelik olarak KOBİ'leri finanse edecek yeterli sermaye bulunmamaktadır. Bu nedenle, Türkiye'de faaliyet gösteren KOBİ'lerin uygun finansman kaynaklarını sağlamaları temel bir sorundur. Bu sorunun üstesinden gelmek için, hükümetler öncelikle KOBİ'leri finanse edecek uygun ve zamanlı fon kaynaklarını bulmalı ve bunların rasyonel kullanımını sağlamalıdır.KOBİ'lerin finansman sorunlarının tespiti ve tespit edilen sorunlara yönelik çözüm önerilerinin getirilmesinin amaçlandığı bu çalışma, Kayseri ilinde faaliyet gösteren KOBİ'ler üzerinde yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırma verilerinin toplanmasında anket yönteminden yararlanılmıştır. Araştırma bulguları, işletmelerin karşılaştığı en önemli sorunun finansman sorunu olduğunu ve bu finansman sorunlarının nedenleri arasında alacak tahsilatında yaşanan gecikmeler, kredi kullanımında karşılaşılan zorluklar ve yetersiz öz sermaye ile çalışmanın önemli yer tuttuğu ortaya koymaktadır.Ayrıca, KOBİ'lerin karmaşık idari yapı içerisinde kendilerine sağlanan desteklerden ve finansman sorunlarının çözümünde alternatif finansman yöntemlerinden yeterince faydalanamadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Small and Medium Enterprises (SME) occupy an important place in the economic and social field of Turkey in term of value edded, production and the number of employees. SME?s to access to suitable finans has great importance to starting up and expanding enterprises. In Turkey in the the process of transition the European Union (EU), there is lack capital for SME?s in term of quality and quantity. In Turkey, therefore access to suitable finance is a major hurdle for SME?s. In order to access to suitable finance, goverment of Turkey must find resources of suitable funds.In this study, it is aimed to determine the finansal problems of SME?s and to make some suggestions to solve these problems. It has been studied on SME?s that exist industry in Kayseri. In accordance with the aim of study, survey method has been used in collecting the necessary data. The findings revealed that the most important problem of SME?s is financial problems that are mostly constituted by the delays in collection of receivables, the difficulties in using the credit and working with insufficient equity capital.Moreover, it is determined that SME?s aren?t able to benefit from the incentives sufficiently, provided in the complex administrative and the alternative financing methods in the solution of financial problems.