Kayıtdışı ekonominin önlenmesinde muhasebe meslek mensuplarına düşen görevler
Responsibilities of accountants in prohibiting unrecorded economy
- Tez No: 263803
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SUPHİ ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada muhasebe mesleği, muhasebe meslek mensupları ve kayıtdışı ekonomi kavramları açıklanmaya çalışılmış, kayıtdışı ekonominin önlenmesinde muhasebe meslek mensuplarına düşen görevler konusunda muhasebe meslek mensupları üzerinde araştırma yapılmıştır. Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde muhasebe mesleği üzerinde durulmuş, muhasebe mesleği hakkında bilgiler verilerek, muhasebe meslek hukuku ile yeni meslek yasası çerçevesinde muhasebe mesleğindeki yeni gelişmeler ortaya konulmaya çalışılmıştır.İkinci bölümde kayıtdışı ekonomi kavramı üzerinde durulmuştur. Kayıtdışı ekonominin ekonomik kalkınma açısından önemli bir unsur olduğu düşünülerek, kayıtdışı ekonominin unsurları, nedenleri ve etkileri açıklanmaya çalışılmıştır. Türkiye'de ve Dünya'da kayıtdışı ekonominin boyutları izah edilmeye çalışılmıştır.Üçüncü bölümde ise muhasebe meslek mensuplarının kayıtdışı ekonomi hakkındaki düşüncelerini belirlemek amacıyla, van ilinde muhasebe meslek mensupları üzerinde ?muhasebe meslek elemanlarının, kayıtdışı ekonomi ve muhasebe meslek mensupları hakkındaki görüşleri? konulu bir anket çalışması yapılmıştır. Bu araştırmada 108 muhasebe meslek mensubuna ulaşılarak, karşılıklı görüşülerek anket uygulanmıştır. Bu araştırma ile muhasebe meslek mensuplarının kayıtdışı ekonomi hakkındaki görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, such concepts as accountancy as a profession, accountants and unrecorded economy are explained and research on accountants which has been carried out to determine the responsibilities of them in prohibiting unrecorded economy is examined. The study is made up of three main chapters.The first chapter deals with accountancy as a profession; information relating this job is given and recent developments in accountancy are mentioned in terms of professional law of accountancy and new professional law in the field.The second chapter handles unrecorded economy. The reasons for and elements and effects of unrecorded economy, which is a significant factor in economic development, are explained. Dimensions of unrecorded economy both in Turkey and the rest of the world are evaluated.In the third chapter, there is the evaluation of the questionnaire titled ?Thoughts of Accountants about Unrecorded Economy and Accountancy as a Profession?, which was carried out with selected accountants in Van to determine accountants? thoughts relating unrecorded economy. In face-to-face meetings, 108 accountants were asked to fill in the mentioned questionnaire. The thoughts of the accountants about unrecorded economy are tried to be determined with that research.