Hadislerde şehitlik kavramı
The concept of martyrdom in hadiths
- Tez No: 263804
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Şehitlik konusunun İslam tarihinde önemli olduğu bilinmektedir. Özellikle, bir şekilde kaçınılmaz olan ölme-öldürülme hadiselerinde kişinin şehitlik derecesini kazanıp kazanmadığı ve hangi tür şehit olduğu tartışılmaktadır.Allah katında ayrıcalıklı bir makam olan şehitliği, Kur'an-ı Kerim birçok ayetlerle faziletlerini izah ederken, Hz. Peygamber de birçok hadislerinde bu önemli konu üzerinde durmuş, şehitliğin çeşitlerini, şartlarını, faziletlerini, dünyada ve ahirette kazandırdıklarını ayrıca kimlerin hangi durumlarda şehit olabileceğini detaylı bir şekilde açıklamıştır.Sonuç olarak, bu önemli mevzunun Hz. Peygamber'in hadislerinde sıhhat derecelerini de dikkate alarak alt başlıklara göre tasnifi bu tezde yapılmıştır. Bu tez ayrıca mukaddes değerleri korumada, vatan savunmasında, savaş meydanında ve savaş dışındaki ölme ve öldürülme hadiselerinde hangisinin şehitlik mertebesi kazandırdığını açıklamaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that the subject of martyrdom is essential in the history of Islam. In particular, in dying-being killed events that are inevitable, whether the individual gains the degree of martyrdom and what kind of martyr he/she becomes have been discussed.While the Holy Quran explains the importance of martyrdom that is privileged degree according to Heaven with many verses, Prophet Mohammed asserted this important situation in most of his hadiths and He explained the types of martyrdom, requirements, virtues, benefits in the world and the world beyond and also who can become martyr in which circumstances in detail.In conclusion, the classifications of important subject under subtitles in the Hadiths of Prophet Mohammed by taking their reliabilities into consideration were made in this thesis. This thesis also tries to clarify that which events provide martyrdom in protecting holly values, home defense and dying-being killed situations in battle fields and apart from wars.