Türk Vergi Hukukunda uzlaşma
Reconciliation in Turkish Tax Law
- Tez No: 396787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kamu hizmetlerini yürütmek için devletin gelire ihtiyacı vardır. Vergiler, kuşkusuz devletin en önemli gelir kaynağını meydana getirmektedir. Devlet mümkün olan en fazla vergi gelirine ulaşmayı hedeflemektedir. Mükellefler ise mümkün olduğu kadar vergilerden kaçmak istemektedirler. Bu nedenle devlet ile mükellefler arasında vergi uyuşmazlıkları çıkmaktadır. Türk vergi hukukunda vergi uyuşmazlıklarının çözümü bağlamında, yargısal yol ve idari çözüm yolları bulunmaktadır. Uzlaşma kurumu, vergi uyuşmazlıklarının idari çözüm yollarından birini teşkil etmektedir. Bu çalışmada, vergi uyuşmazlıklarının çözümü bağlamında uzlaşma kurumunun Türkiye'deki yapısı incelenmiş, uygulamadaki durumu değerlendirilerek çeşitli çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The government needs income to carry out the public services. Taxes are absolutely the most important income source of the government. The government aims to reach the greatest possible tax income. But taxpayers are willing to escape from taxes as possible. Therefore this situation has caused tax dispute between taxpayers and government. Judicial methods and administrative settlement methods are the methods to solve the tax disputes in Turkish Tax Law. The institution of conciliation is one of the administrative settlement method to solve the tax disputes. In this study, reconciliation establishment on tax disputes solution in Turkey is searched, implementation status is evaluated and some advices are given.