Sarah Kane'in Blasted oyununda şiddet ögesi
Violence in Sarah Kane's play, Blasted
  1. Tez No: 263817
  2. Yazar: UĞUR ADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, İngiliz Edebiyatı'nda 1990'lı yılların önde gelen isimlerinden Sarah Kane'in şiddet konusundaki düşünceleri Blasted oyununda ele alınarak değerlendirilmeye çalışılmıştır.Yazar, 1995 yılında sahnelenen Blasted adlı oyunu ile Leeds'te bir otel odasında üç kişi arasında gelişen olayları ele alarak modern savaşın insanlık üzerindeki etkilerinin incelemesini gerçekleştirmiştir. İzleyicileri beklenmedik bir biçimde tecavüz, ölüm ve savaş sahnelerinin arasında bırakan yazar, dönemin eleştirmenleri tarafından `en kötü şöhretli yazar' ilan edilir.Oyunlarında gündelik hayatımızda süreğen bir biçimde gelişen şiddet olaylarından kaçınılmasının olanaksız olduğu görüşünü savunan yazar, gelişmiş toplumların bile aniden kendilerini savaşlar gibi insanlığı büyük ölçüde etkileyen olayların ortasında bulabilme ihtimalinin uzak olmadığını belirtir.Oyunları ile insanoğlunun yıkıcı ve katledici barbarlığını gözler önüne sererek üzerimize düşen sorumluluğu tekrar bize hatırlatan yazar, 28 yaşındayken yaşadığı depresyonu atlatamayıp tedavi gördüğü hastanede kendini asarak intihar eder. Oyunları aşk, cinsellik, işkence, fiziksel ve ruhsal acı üzerine olan Kane, övülmeye değer ve okunması gereken bir yazardır.
Özet (Çeviri)
In this study, Sarah Kane? s views, who was one of the prominent figures of English Literature in 1990s, about violence are attempted to be analyzed and evaluated in her play, Blasted.The playwright examined the impacts of modern war on humanity by handling the events occurred in a hotel room in Leeds among three individuals in Blasted, acted in 1995. The playwright, who places the audience in the middle of rape, death, and battle scenes was noticed as `the most notorious playwright? by the critics at that time.In her plays, the playwright, who always supported the view that it is impossible to avoid violent acts that perpetually occur in our daily life, states the strong probability of facing that kind of violence severely affects humanity even in the developed communities.The playwright, who recalls us our responsibility by displaying the destructive and murdering barbarism of human beings, commits suicide succumbing to her depressive mood in the hospital while she was 28 years old. Sarah Kane whose plays are based on love, sexuality, torture and physical and psychological pain is a playwright worth being appreciated and read.VIOLENCE IN SARAH KANE?S PLAY, BLASTED