1923-1929 yılları arasında yayımlanan sanat ve edebiyat dergilerindeki edebî meseleler üzerine bir inceleme
A research on literary matters in the journals of art and literature published between the years 1923-1929
- Tez No: 263855
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÖRENEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 425
Özet
Bu çalışmanın amacı, Cumhuriyet'in kuruluş yılından harf devrimine kadarki süre içerisinde edebiyat sahasında tartışılan meseleler üzerinde dergiler bağlamında genel bir inceleme yapmak ve dolayısıyla dönemin edebî anlayışını ortaya koymaktır.Çalışmamızda 1923'ten 1929'a kadar çıkmış olan 70 civarında dergi taradık ve bu dergilerde çıkan sanat, edebiyat, tiyatro ve sinemaya ilişkin bütün yazıları okuyup inceledik. Elde ettiğimiz verileri sanat, edebiyat, şiir, roman-hikâye, tiyatro-sinema, tenkit ve edebî akımlar olmak üzere 7 bölümde tasnif etmeye çalıştık. Bunun yanı sıra giriş, sonuç ve genel kaynakça bölümlerini ekledik. Giriş bölümünde edebî merhalelerimize ve Tanzimat'tan Cumhuriyet'e kadar edebiyat dergiciliğimize yönelik genel bir değerlendirmede bulunduk. Ayrıca söz konusu dergilerin listesini kaynaklar kısmına ekledik.Çalışmamızı hazırlarken zaman zaman yararlanmış olduğumuz çeşitli kaynaklardan yaptığımız alıntıları genel olarak bu eserlerde geçtiği gibi alıntılamaya gayret ettik; fakat kelimenin yanlış okunduğuna yönelik bizi şüpheye düşüren kimi yerlerde metnin esas kaynağına bakıp doğru olanı yazmayı ihmal etmedik.
Özet (Çeviri)
This study aims at conducting a general research on the matters discussed in the field of literature during the time from the year of establishment of the Republic to the alphabet reform within the context of journals, and accordingly introducing literary perception of the period.We scanned about 70 journals published form 1923 to 1929 in our study and read and examined all the articles published in these journals about art, literature, theatre and cinema. We attempted to classify the data we obtained into 7 chapters as art, literature, poetry, novel-story, theatre-cinema, criticism and literary genres. We also added the chapters introduction, conclusion and general bibliography. We made a general evaluation of our literary phases and our literary journalism form the Reorganization (Tanzimat) to the Republic. We also added a list of the above-mentioned journals to the chapter references.We attempted to quote the quotations which we took from different resources, which we sometimes utilized while preparing our study as they are in these works; however, in some places which caused us to suspect about mispronunciation of a word, we did not neglect to write the correct one by checking the original resource of the text.