İshak Refet Işıtman (hayatı, sanatı, eserleri)
Ishak Refet Işitman (his life, art and works)
  1. Tez No: 263854
  2. Yazar: EREN AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN KOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma 1891-1946 yılları arasında yaşamış tarihî ve edebî şahsiyet olan İshak Refet IŞITMAN'ın biyografisidir. Bu tez ile tarihin sayfalarında unutulmaya yüz tutmuş değerlerimizden birisi olan İshak Refet Işıtman'ı edebiyat tarihimize kazandırmayı amaçladık. Bu tez çalışmasının birinci bölümünde, yazarı; hayatı, sanatı ve kişiliği başlıkları altında inceledik. İkinci bölümü ise, tamamen eserlerine ayırdık. Öncelikle yazarın şiirlerini içeren kitaplarını ve kitaplarına girmeyen şiir parçalarını; daha sonra ?Nesirleri? başlığı altında dil üzerine yaptığı çalışmalarını ve inceleme eserlerini; son iki bölümde ise çeşitli süreli yayınlarda kendisinin yazdığı ve hakkında çıkan yazıları verdik.
Özet (Çeviri)
This study is the biography of İshak Refet IŞITMAN, who was a historic and literary portrait and lived between the years 1891-1946. We aimed to make Ishak Refet Işıtman, one of our values who are about to be forgotten in the pages of the history, known to the history of literature by means of this thesis. In the first section of this thesis, we examined the writer under the titles of his life, his work and his personality. In the second section, we completely examined his works. Firstly, we presented his books including his poems and poetry items not included in his books.; then under the title of ?His Prose?, his works about the languages and his studies; later in the last two sections, we presented his own writings and those about him published in various periodic publications.