Fotoğrafın görsel iletişim tasarımındaki kurguları ve uygulamaları
Photo editing and practices in visual communication design
  1. Tez No: 263856
  2. Yazar: KÖKSAL BİLİRDÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH DENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Fotoğrafın bulunuşuyla başlayan ve günümüze kadar devam eden Fotoğraf sanatı, gelişimiyle birlikte görsel sanatlara da katkıda bulunmuştur. İlk fotoğrafın tarihsel gelişiminden günümüze varılan noktaya baktığımız zaman teknolojik gelişmenin fotoğraf sanatını üst noktalara taşıdığı görülmektedir. Bu gelişim, beraberinde görsel iletişimde gelişim ve değişim göstermiştir.Fotoğraf sanatı tek başına bir sanat olarak kabul edilebildiği gibi diğer sanatlara olan katkılarıyla birlikte bir bütün olarak ele alınmalıdır. Artık fotoğraf sanatı günümüzde birçok sanat dalına katkıda bulunmakta ve bu sanatların gelişimine öncülük etmektedir. Fotoğraf sanatı; Grafik, Heykel, Sinema, Geleneksel sanatlar vb. sanatlara da hizmet etmektedir.Teknolojik gelişimle birlikte artık fotoğraflar dijital olarak çekilmekte, anında müdahale edilmekte veya fotoğraflara değişik programlar sayesinde değişik etkiler verilebilmektedir. Bir tasarım yaptığımız zaman, bu bir grafik tasarımı, heykel, resim vb. sanatlar olabilir ama burada önemli olan fotoğrafın ve fotoğraf sanatının her zaman plastik sanatlarla iç içe olduğudur.Bu tez çalışmasın amacı fotoğraf sanatının görsel iletişim sanatlarındaki tasarıma ne denli katkısı bulunduğunu irdelemek ve gelecek nesillere aktarmaktır.
Özet (Çeviri)
The art of photography which started with the discovery of photograph and has continued until today has also made contributions to visual arts with its development. When we glance at the reached point from the historical development of the first photograph until today, it is seen that technological developments has brought the art of photography to high points. This development has also revealed development and change in visual communication.The art of photography should be regarded as a whole with its contribution to other arts as well as being accepted as an art alone. Today the art of photography has been making contributions to many branches of art and it pioneered the development of these arts. The art of photography has also been serving; Graphics, Scuplture, Traditional arts, etc.With technological development photos are being shot digitally today, instant intervention are being made or photos are being applied different effects through different softwares. When we create a design, this might be a graphical, sculpture, picture design etc. But, what is important here is that photograph and the art of photograph always go hand in hand with plastic arts.This master thesis aims at studying how much the art of photography contributes to desing in visual arts and transmitting it to the future generations.