Dr. Yaşar Kalafat'ın tespit ettiği Kars ve çevresindeki halk inançlarının dokumalara yansımaları
Reflections of believesof the society that Dr.Yaşar Kalafat founded out near the Kars city wovens
  1. Tez No: 263857
  2. Yazar: İBRAHİM MUSTAFA VUSLAT NOYAN GÜVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHSİN PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Halk Bilimi (Folklor), Crafts, Folklore
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Hayatın her safhasında karşımıza çıkan halk inanışları, millî kültürün de en önemli yapı taşlarıdır. Hızla gelişen teknoloji ve bunun iletişime olan etkileri, milletlerin kendilerine ait kültürel değerlerini ortadan kaldırmaktadır. Günümüzde yaşanan globalleşme hareketine karşı, devletlerin, kendine has millî kültürlerini koruma konusundaki hassasiyeti artmaktadır. Halk inançları, millî kültürü koruma ve geliştirme konusunda önemli bir işleve sahiptir.Halk inançları hayatın her alanına yansıdığı gibi, dokumalarda da etkisini göstermektedir. Halk inanışlarının bir yansıması olan dokumalar, kullanım amaçlarına ve kullanıldıkları yerlere göre sınıflandırılmış ve kendine özgü karakteristik bir kimlik kazanmışlardır. Dokuyucu yaptığı ürün vasıtasıyla bilgi, beceri ve öğretilerini harmanlayarak; kendine, ailesine, çevresine ve belki de ulaşabileceği tüm insanoğluna içinde bulunduğu tinselliği aşılamaya çalışacaktır.Kars yöresinde geleneksel kültür zenginliği coğrafi konumundan dolayı oldukça zengindir. Bu bağlamda, Yaşar Kalafat'ın halk inançları ile ilgili çalışmaları ışığında Kars ve çevresinde yaygın olan halk inançlarının dokumalar üzerindeki etkisi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In our lives social believes come on the scene, and they are the parts of the national culture. Rapidly chancing technology and its effects to the comunication break the cultural values of the nations. Today, in contrast to the global values, the nations have important national cultural protections.Social believes have reflections in every part of life, and it also shows reflections in the woven works. Wowen works are the products of the social believes, and they are classified according to their usages and they have their own characteristic identities. The weavers with the help of his product mixes his knowladge, abilities and teachings and he tries to reflect his tenses not only to himself but also to his family, environment, and alo to the all humanity.In the Kars region traditional cultural values are very rich. In this respect, in the light of Yaşar Kalafat?s social believes Kars city wovens and their environment are investigated.