Duygu Asena'nın ?Kadının Adı Yok'', Elfriede Jelinek'in ?Sevda Kadınları'' adlı yapıtlarda feminizm sorunsalı
Issue on feminism in the works of Duygu Asena '?The Women Has No Name?? Elfriede Jelinek '?Women As Lovers??
  1. Tez No: 263882
  2. Yazar: BELGİN BÜYÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA ÖZTÜRK DAĞABAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma Duygu Asena'nın ?Kadının Adı Yok? ile Elfriede Jelinek'in ?Sevda Kadınları? adlı yapıtlarının iki ülkede ve dünyada kadının konumunu ve sorunlarını gündeme getirebilmek amacıyla yapılmıştır.Feminist kadın yazarlar arasında bilinen, Türk edebiyatından Duygu Asena ile Avusturya edebiyatından Elfriede Jelinek, kadınların toplumdaki konumlarını değerlendirirken bir bütün olarak ele almaktadırlar. Dönemin kadın yazarları ve bu iki yazar, kadının konumunu, yerleşik hayata geçiş sürecini ve çevresel koşullarının saptanmasını psikolojik bir doku içerisinde işlemişlerdir. Genellikle eserlerinde kadın figürü ön plana çıkmaktadır. Türk ve Avusturya edebiyatının bu iki önemli yazarı, eserlerinde kadın sorununa dikkatleri çekerken edebiyata da yeni bir bakış açısı ve soluk getirmişlerdir.Üç ana bölümden oluşan tezimizin birinci bölümünde asıl konumuz olan feminizm sorunsalının hem tarihsel açıdan günümüze nasıl geldiğini, hem de ikinci ve üçüncü bölümde de yaptığımız itinalı çalışma ile sorunsal olarak belirttiğimiz çözümsüzlüğü göstermek istedik. Yine bu bölümde Duygu Asena'yı ve Elfriede Jelinek'i hayatlarıyla beraber ele alarak, eserleriyle bağdaştırmaya çalıştık. Yazdıkları eserlerin genel yapısını; yerleşik düzen içerisinde yaşayan erkekler ve kadınlar, aşk, cinsellik, ekonomik gücü olan erkekler tarafından belirlenmiş olan toplumsal tabuların oluşturduğunu gözlemledik. Kadınların içinde bulundukları durumu, başarılarını, yıkımlarını, davranış biçimlerini oluşturan ana konuları feminizm sorunsalı yani çözümsüzlüğüyle de kilit noktası haline getirerek, cinselliği, tercihleri, özgürce karar verebilme içgüdüsünü, beden ve hayatın kişinin kendine ait olduğu olgusunun anlamı üzerinde yoğunlaştırdığımız düşüncelerimizi de sizinle paylaştık.Sonuç aşamasında da kadınlarımız açısından toplumsal bir yarayı ve çözümsüzlüğünü yazarlar, eserler ve toplum arasında yaptığımız karşılaştırmalarla da destekleyerek tezimizi sonlandırdık.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to bring the two countries and world women?s status to the agenda in the works of Duygu Asena (The Woman Has No Name) & Elfriede Jelinek. (Women as Lovers)Duygu Asena who is known as one of the feminist writers of the Turkish literature and Elfriede Jelinek from Austria literature, elaborate on the issue as a whole while discussing women?s status in society.Those two writers and the writers of the term have embodied the status of women, her settled life process, environmental problems to be fixed in a psychological structure.Generally, female figure rises out of the rock in their works. While attracting attention to female problems, those two prominent writers of the Turkish and Austria literature, have also introduced new perspectives and soul into literature.In the 1st part of our thesis which is overall three major sections, , we wanted to point out our main issue ?Feminism? showing how it has come in to present and for the second part we aimed to show how this study supports the issue. Also, we tried to associate them with their work by looking into their lives in the same section. We can see the taboos in society in both of their works.We have observed the themes of their works which are firmly based on: men and women living in an established order, love, sex, social taboos determined by men, women?s condition, their success and course of action. We have also shared our opinions regarding female problems, their achievements, subversions, main issues that constitute their mode of behaviors.